Actos nedir?

Actos (pioglitazone), kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olan oral bir diyabet ilacıdır. Actos, tip 2 diabetes mellituslu yetişkinlerde kan şekeri kontrolünü iyileştirmek için diyet ve egzersizle birlikte kullanılır. Actos, tip 1 diyabet tedavisi için değildir.

Önemli bilgi

Şiddetli veya kontrolsüz kalp yetmezliğiniz, aktif mesane kanseri veya diyabetik ketoasidozunuz varsa Actos’u kullanmamalısınız (insülin tedavisi için doktorunuzu arayın). Bu ilaç, tip 1 diyabet tedavisi için değildir.

Actos, konjestif kalp yetmezliğine neden olabilir veya kötüleştirebilir. Bu ilacı kullanmayı bırakın ve nefes darlığınız (hafif eforla bile olsa), şişlik veya hızlı kilo alımınız varsa derhal doktorunuzu arayın.

Bu ilacı almadan önce

Pioglitazone alerjiniz varsa veya sizde varsa Actos’u kullanmamalısınız.

 • şiddetli veya kontrolsüz kalp yetmezliği; veya
 • diyabetik ketoasidoz (tedavi için doktorunuzu arayın).

Bu ilaç mesane kanseri gelişme riskinizi artırabilir. Özel riskiniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Actos’un sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, varsa doktorunuza söyleyin:

 • konjestif kalp yetmezliği veya kalp hastalığı;
 • bir kalp krizi veya inme;
 • diyabetin neden olduğu göz sorunları;
 • mesane kanseri; veya
 • karaciğer hastalığı.

Actos ciddi kalp problemleri riskinizi artırabilir, ancak diyabetinizi tedavi etmemek de kalbinize ve diğer organlarınıza zarar verebilir. Bu ilacın riskleri ve faydaları hakkında doktorunuzla konuşun.

Hamileyseniz veya hamile kalırsanız, doktorunuzun Actos kullanımıyla ilgili talimatlarını izleyin Gebelikte diyabetin kontrol edilmesi çok önemlidir ve yüksek kan şekerine sahip olmak hem anne hem de bebekte komplikasyonlara neden olabilir.

Pioglitazon, menopoz öncesi bir kadında yumurtlamayı uyarabilir ve istenmeyen gebelik riskini artırabilir. Riskiniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Actos kullanırken kadınların kemiği kırılma olasılığı daha yüksek olabilir. Kemiklerinizi sağlıklı tutmanın yolları hakkında doktorunuzla konuşun.

Bu ilacı kullanırken emzirmek güvenli olmayabilir. Herhangi bir risk hakkında doktorunuza danışın.

Actos, 18 yaşından küçükler tarafından kullanım için onaylanmamıştır.

Actos’u nasıl almalıyım?

Actos’u aynen doktorunuzun önerdiği şekilde alın. Reçete etiketinizdeki tüm talimatları izleyin ve tüm ilaç kılavuzlarını veya talimat sayfalarını okuyun. Doktorunuz bazen dozunuzu değiştirebilir.

Actos genellikle günde bir kez yiyecekle birlikte veya yemeksiz alınır.

Düşük kan şekeriniz (hipoglisemi) olabilir ve kendinizi çok aç, baş dönmesi, huzursuz, şaşkın, endişeli veya titrek hissedebilirsiniz. Hipoglisemiyi hızlı bir şekilde tedavi etmek için hızlı etkili bir şeker kaynağı (meyve suyu, sert şeker, kraker, kuru üzüm veya diyet dışı soda) yiyin veya iç.

Şiddetli hipogliseminiz varsa doktorunuz bir glukagon enjeksiyon kiti yazabilir. Acil bir durumda ailenizin veya yakın arkadaşlarınızın size bu iğneyi nasıl yapacaklarını bildiğinden emin olun.

Kan şekeri seviyeleri stres, hastalık, ameliyat, egzersiz, alkol kullanımı veya öğün atlamadan etkilenebilir . Dozunuzu veya ilaç programınızı değiştirmeden önce doktorunuza danışın.

Actos, diyet, egzersiz, kilo kontrolü, kan şekeri testi ve özel tıbbi bakımı da içerebilen bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Doktorunuzun talimatlarını çok yakından takip edin.

Oda sıcaklığında nem, ısı ve ışıktan uzakta saklayın. Kullanılmadığı zaman şişeyi sıkıca kapalı tutun.

Actos dozaj bilgileri

Tip 2 Diyabet İçin Olağan Yetişkin Dozu:

-Konjestif kalp yetmezliği olmayan hastalar:
Başlangıç ​​dozu: Günde bir kez ağızdan 15 mg veya 30 mg
-Konjestif kalp yetmezliği olan hastalar (New York Kalp Derneği [NYHA] Sınıf I veya II):
Başlangıç ​​dozu: Günde bir kez ağızdan 15 mg

Bakım dozu : HbA1c ile belirlenen glisemik yanıta dayalı olarak günde bir kez 15 mg ila 45 mg oral olarak
Maksimum doz: 45 mg oral yoldan günde bir kez

Yorumlar:
-Bu ilaç antihiperglisemik etkisini yalnızca endojen insülin varlığında gösterir ve bu nedenle olması beklenmez. tip 1 diabetes mellitus veya diyabetik ketoasidozlu hastalarda etkilidir.
-Eşzamanlı olarak bir insülin sekretagogu veya insülin alan hastalarHipoglisemi ortaya çıkarsa, insülin salgılattırıcısı veya insülin dozunu azaltmanız gerekebilir.

Kullanım: Tip 2 diabetes mellituslu yetişkinlerde birden fazla klinik ortamda glisemik kontrolü iyileştirmek için diyet ve egzersize ek olarak

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

İlacı mümkün olan en kısa sürede alın, ancak bir sonraki dozunuz için neredeyse zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın. Bir seferde iki doz almayınız.

Aşırı doz alırsam ne olur?

Acil tıbbi yardım isteyin veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Zehirli Yardım hattını arayın. Aşırı halsizlik, bulanık görme, terleme, konuşma güçlüğü, titreme, mide ağrısı, kafa karışıklığı ve nöbet (konvülsiyonlar) gibi düşük kan şekeri belirtileriniz olabilir.

Actos alırken nelerden kaçınmalıyım?

Alkol içmekten kaçının. Kan şekerini düşürür ve diyabet tedavinize müdahale edebilir.

Actos yan etkileri

Actos’a karşı alerjik reaksiyon belirtileriniz varsa acil tıbbi yardım alın : kovanlar ; zor nefes alma; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Actos’u kullanmayı bırakın ve karaciğer hasarı semptomlarınız varsa hemen doktorunuzu arayın : mide bulantısı, üst karın ağrısı, kaşıntı, iştahsızlık, koyu renkli idrar, kil renkli dışkı veya sarılık (cildin veya gözlerin sararması).

Varsa hemen doktorunuzu arayın:

 • nefes darlığı (özellikle uzanırken), alışılmadık yorgunluk, şişme, hızlı kilo alma
 • pembe veya kırmızı idrar, ağrılı veya zor idrara çıkma, yeni veya kötüleşen idrara çıkma dürtüsü;
 • vizyonunuzdaki değişiklikler; veya
 • Elinizde, kolunuzda veya ayağınızda ani olağandışı ağrı.

Bu ilacı alan bazı kişilerde mesane kanseri görülmüştür, ancak pioglitazonun asıl neden olup olmadığı net değildir.

Ortak Actos yan etkileri şunları içerebilir:

 • baş ağrısı;
 • kas ağrısı; veya
 • Tıkalı burun, sinüs ağrısı, hapşırma, boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı semptomları.

Bu, yan etkilerin tam listesi değildir ve diğerleri ortaya çıkabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzu arayın. Yan etkileri 1-800-FDA-1088’de FDA’ya bildirebilirsiniz.

Actos’u başka hangi ilaçlar etkiler?

İnsülin kullanıyorsanız doktorunuza söyleyin. İnsülin kullanırken Actos almak ciddi kalp problemleri riskinizi artırabilir.

Birçok ilaç pioglitazon ile etkileşime girebilir. Buna reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Olası tüm etkileşimler burada listelenmemiştir. Doktorunuza mevcut tüm ilaçlarınız ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız tüm ilaçlar hakkında bilgi verin.

Konular:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir