Advair Diskus nedir?

Advair Diskus inhalasyonu, astım ataklarını önlemek için kullanılan steroid ve bronkodilatör kombinasyon ilacıdır. Ayrıca, kronik bronşit ve / veya amfizem ile ilişkili kronik obstrüktif akciğer hastalığının (KOAH) alevlenmelerini veya kötüleşmesini önlemek için kullanılır.

KOAH’lı kişilerde Advair Diskus uzun süreli tedavi içindir. Astımlı kişilerde Advair Diskus, semptomlar diğer ilaçlarla iyi kontrol altına alınana kadar kısa süreli tedavi içindir.

Advair Diskus, yetişkinlerde ve en az 4 yaşında olan çocuklarda kullanım içindir. Advair HFA ve AirDuo Respiclick, yetişkinlerde ve en az 12 yaşında olan çocuklarda kullanım içindir.

Advair Diskus, bu ilaç kılavuzunda listelenmemiş amaçlar için de kullanılabilir.

Önemli bilgi

Advair Diskus bir kurtarma ilacı değildir. Astım veya bronkospazm atağını tedavi edecek kadar hızlı çalışmayacaktır.

Kötüleşen solunum problemleriniz varsa veya ilaçlarınızın da işe yaramadığını düşünüyorsanız tıbbi yardım alın.

Bu ilacı almadan önce

Flutikazon veya salmeterole alerjiniz varsa Advair Diskus’u kullanmamalısınız veya:

 • Süt proteinlerine karşı şiddetli alerjiniz varsa; veya
 • Astım krizi veya şiddetli KOAH semptomları yaşıyorsanız.

Flutikazon , bağışıklık sisteminizi zayıflatarak enfeksiyon kapmanızı veya halihazırda sahip olduğunuz veya yakın zamanda geçirdiğiniz bir enfeksiyonu kötüleştirmenizi kolaylaştırabilir. Doktorunuza son birkaç hafta içinde geçirdiğiniz herhangi bir hastalık veya enfeksiyon hakkında bilgi verin.

Daha önce geçirdiyseniz doktorunuza söyleyin:

 • glokom veya katarakt;
 • kalp hastalığı veya yüksek tansiyon ;
 • nöbet;
 • diyabet;
 • bir gıda veya ilaç alerjisi;
 • zayıf bir bağışıklık sistemi;
 • herhangi bir enfeksiyon türü (bakteriyel, fungal, viral veya parazitik);
 • osteoporoz ;
 • tiroid bozukluğu; veya
 • karaciğer veya böbrek hastalığı.

Uzun süreli steroid kullanımı, özellikle sigara içiyorsanız, egzersiz yapmıyorsanız, diyetinizde yeterince D vitamini veya kalsiyum almıyorsanız veya ailenizde osteoporoz öyküsü varsa kemik kaybına (osteoporoz) yol açabilir. Riskiniz hakkında doktorunuzla konuşun.

Hamileyseniz doktorunuza söyleyin. Bu ilacın doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında tedavi edilmemiş veya kontrolsüz astım olması düşük doğum ağırlığı, erken doğum veya eklampsi (hem anne hem de bebekte tıbbi sorunlara yol açabilecek tehlikeli derecede yüksek tansiyon) gibi komplikasyonlara neden olabilir. Astımı tedavi etmenin yararı, bebek için herhangi bir riskten ağır basabilir.

Bu ilacı kullanırken emzirmek güvenli olmayabilir. Herhangi bir risk hakkında doktorunuza danışın.

Bu ilacı tıbbi tavsiye almadan çocuğa vermeyin.

Advair Diskus’u nasıl kullanmalıyım?

Reçete etiketinizdeki tüm talimatları izleyin ve tüm ilaç kılavuzlarını veya talimat sayfalarını okuyun. İlacı aynen belirtildiği gibi kullanın. Bu ilacın çok fazla kullanılması yaşamı tehdit eden yan etkilere neden olabilir.

Advair Diskus, astım veya bronkospazm atakları için bir kurtarma ilacı değildir. Bir saldırı için yalnızca hızlı etkili inhalasyon ilacı kullanın. Solunum problemleriniz hızla kötüleşirse veya astım ilaçlarınızın da işe yaramadığını düşünüyorsanız tıbbi yardım isteyin.

Advair Diskus, ilacın ölçülü dozlarını içeren blister ambalajlar ile önceden yüklenmiş özel bir inhaler cihazı ile birlikte gelen flutikazon ve salmeterolün toz formudur. Advair HFA ve AirDuo Respiclick’in her biri, bir aktüatör inhaler cihazı ile kullanılan bir kutu içinde gelir.

İlacı her gün aynı saatte kullanın. Yalnızca ilacınızla birlikte verilen inhaler cihazını kullanın.

Advair HFA inhaleri her spreyden önce en az 5 saniye sallayın.

Küçük bir çocuğun bir yetişkinin yardımı olmadan bu ilacı kullanmasına izin vermeyin.

İlacınızla birlikte verilen Kullanım Talimatlarını okuyun ve dikkatlice uygulayın. Bu talimatları anlamadıysanız doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

İnhalerinizin her kullanımından sonra ağzınızı yutmadan suyla çalkalayın.

Doz ihtiyaçlarınız ameliyat, hastalık, stres veya yakın zamanda geçirilmiş bir astım krizi nedeniyle değişebilir. İlaç dozunuzu veya programınızı doktorunuzun tavsiyesi olmadan değiştirmeyin.

Ayrıca oral steroid ilaç kullanıyorsanız, aniden kullanmayı bırakmamalısınız. Dozunuzu azaltma konusunda doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Evde bir tepe akış ölçer kullanıyorsanız, sayılarınızın normalden düşük olup olmadığını doktorunuza söyleyin.

Görüşünüzün ve kemik mineral yoğunluğunuzun sık sık kontrol edilmesi gerekebilir.

İlacınızı oda sıcaklığında nem, ısı ve güneş ışığından uzakta saklayın. Açık alev gibi yüksek ısıdan veya sıcak bir günde arabanın içinde kaçının. İlacınızla birlikte verilen tüm saklama ve imha talimatlarını dikkatlice izleyin.

Astımınız kontrol altına alındığında, doktorunuz bu ilacı kullanmayı bırakmanızı isteyebilir. Doktorunuz size söylemediği sürece ilacı kullanmayı bırakmayınız.

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

Kaçırılan dozu atlayın ve bir sonraki dozunuzu normal zamanda kullanın. Bir seferde iki doz kullanmayın.

Aşırı doz alırsam ne olur?

Acil tıbbi yardım isteyin. Doz aşımı belirtileri arasında göğüs ağrısı, hızlı kalp atış hızı ve titreme veya nefes darlığı olabilir.

Solunan bir steroidin uzun süreli kullanımı glokoma, kataraktlara, ciltte incelmeye, vücut yağında değişikliklere (özellikle yüzünüzde, boynunuzda, sırtınızda ve belinizde), akne veya yüz kıllarında artış , adet sorunları, iktidarsızlık veya ilgi kaybına neden olabilir.

Advair Diskus kullanırken nelerden kaçınmalıyım?

Hasta veya enfeksiyonu olan insanlara yakın olmaktan kaçının. Su çiçeği veya kızamığa maruz kalırsanız, önleyici tedavi için doktorunuzu arayın. Flutikazon gibi steroid kullanan kişilerde bu koşullar ciddi ve hatta ölümcül olabilir.

Doktorunuz size söylemediği sürece ikinci bir inhale bronkodilatör kullanmayın. Buna formoterol (Perforomist, Symbicort, Bevespi, Dulera), arformoterol ( Brovana ), indacaterol (Arcapta), olodaterol (Striverdi, Stiolto Respimat), salmeterol (Serevent) veya vilanterol (Anoro Ellipta, Breo Ellipta, Trelegy Ellipta) dahildir.

Advair Diskus yan etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileriniz varsa acil tıbbi yardım alın kurdeşen ; nefes almada zorluk; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Varsa hemen doktorunuzu arayın:

 • Advair Diskus’u kullandıktan sonra hırıltılı solunum, boğulma veya diğer solunum sorunları;
 • ateş, titreme, mukuslu öksürük, nefes darlığı hissi
 • göğüs ağrısı, hızlı veya düzensiz kalp atışları, şiddetli baş ağrısı, boynunuzda veya kulaklarınızda çarpma;
 • titreme, sinirlilik;
 • bulanık görme, tünel görme, göz ağrısı veya ışıkların etrafında haleler görme;
 • pamukçuk belirtileri (mantar enfeksiyonu) – ağzınızda veya boğazınızda yaralar veya beyaz lekeler, yutma güçlüğü;
 • yüksek kan şekeri – artan susuzluk, artan idrara çıkma, ağız kuruluğu, meyveli nefes kokusu;
 • düşük potasyum seviyesi – bacak krampları, kabızlık, düzensiz kalp atışları, göğsünüzde çırpınma, artan susama veya idrara çıkma, uyuşma veya karıncalanma, kas güçsüzlüğü veya gevşeklik hissi; veya
 • hormonal bir bozukluğun belirtileri – kötüleşen yorgunluk veya halsizlik, sersemlik hissi, mide bulantısı, kusma.

Flutikazon çocuklarda büyümeyi etkileyebilir. Bu ilacı kullanırken çocuğunuzun normal bir oranda büyümediğini düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Yaygın yan etkiler şunları içerebilir:

 • baş ağrısı, kas ağrısı, kemik ağrısı, sırt ağrısı;
 • bulantı kusma;
 • pamukçuk, boğaz tahrişi;
 • devam eden öksürük, ses kısıklığı veya derinleşmiş ses;
 • tıkalı burun, hapşırma, boğaz ağrısı gibi soğuk algınlığı semptomları ; veya
 • kulak enfeksiyonu (çocukta) – ateş, kulak ağrısı veya dolgunluk hissi, işitme sorunu, kulaktan akıntı, huzursuzluk.

Bu, yan etkilerin tam listesi değildir ve diğerleri ortaya çıkabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzu arayın. Yan etkileri 1-800-FDA-1088’de FDA’ya bildirebilirsiniz.

Advair Diskus’u başka hangi ilaçlar etkileyecektir?

Bazen bazı ilaçları aynı anda kullanmak güvenli değildir. Bazı ilaçlar, aldığınız diğer ilaçların kan seviyelerini etkileyebilir ve bu da yan etkileri artırabilir veya ilaçları daha az etkili hale getirebilir.

Doktorunuza diğer tüm ilaçlarınızdan bahsedin. Özellikle:

 • antifungal ilaç; veya
 • HIV veya AIDS’i tedavi etmek için ilaç gibi.

Bu liste tam değildir ve diğer birçok ilaç Advair Diskus’u etkileyebilir. Buna reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Olası tüm ilaç etkileşimleri burada listelenmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir