Advil nedir?

Advil (ibuprofen), nonsteroid antiinflamatuar bir ilaçtır (NSAID). İbuprofen, vücutta iltihaplanma ve ağrıya neden olan hormonları azaltarak çalışır.

Advil, ateşi düşürmek ve baş ağrısı, diş ağrısı, sırt ağrısı, artrit, adet krampları veya küçük yaralanma gibi birçok durumun neden olduğu ağrı veya iltihabı tedavi etmek için kullanılır .

Advil yetişkinlerde ve en az 6 aylık olan çocuklarda kullanılır.

Önemli bilgi

Advil, özellikle uzun süreli kullanıyorsanız veya yüksek dozlar alıyorsanız veya kalp hastalığınız varsa, ölümcül kalp krizi veya felç riskinizi artırabilir. Bu ilacı kalp baypas ameliyatından hemen önce veya sonra kullanmayın (koroner arter baypas grefti veya CABG).

Advil ayrıca ölümcül olabilen mide veya bağırsak kanamasına da neden olabilir. Özellikle yaşlı yetişkinlerde ibuprofen kullanırken bu koşullar uyarı yapılmadan ortaya çıkabilir.

Önerilen dozdan fazlasını almayınız. Advil doz aşımı midenize veya bağırsaklarınıza zarar verebilir. Ağrınızdan, şişliğinizden veya ateşinizden kurtulmak için yalnızca gereken en az miktarda ilaç kullanın.

Bu ilacı almadan önce

Advil, özellikle uzun süreli kullanıyorsanız veya yüksek dozlar alıyorsanız veya kalp hastalığınız varsa, ölümcül kalp krizi veya felç riskinizi artırabilir. Bu ilacı alırken kalp hastalığı veya risk faktörleri olmayan insanlar bile inme veya kalp krizi geçirebilir.

Bu ilacı kalp baypas ameliyatından hemen önce veya sonra kullanmayın (koroner arter baypas grefti veya CABG).

Advil ayrıca ölümcül olabilen mide veya bağırsak kanamasına da neden olabilir. Özellikle yaşlı yetişkinlerde ibuprofen kullanırken bu koşullar uyarı yapılmadan ortaya çıkabilir.

Advil’i ibuprofene alerjiniz varsa veya aspirin veya NSAID aldıktan sonra astım krizi veya şiddetli alerjik reaksiyon geçirdiyseniz kullanmamalısınız.

Varsa, bu ilacı almanın sizin için güvenli olup olmadığını bir doktora veya eczacıya sorun:

 • kalp hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet veya sigara içiyorsanız;
 • kalp krizi, felç veya kan pıhtısı öyküsü;
 • mide ülseri veya kanama öyküsü;
 • astım;
 • karaciğer veya böbrek hastalığı;
 • sıvı birikmesi; veya
 • Marfan sendromu, Sjogren sendromu veya lupus gibi bir bağ dokusu hastalığı.

Advil’i hamileliğin son 3 ayında kullanmak doğmamış bebeğe zarar verebilir. Hamileyseniz, bu ilacı doktor tavsiyesi olmadan kullanmayın.

İbuprofenin anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bir bebeği etkileyip etkilemeyeceği bilinmemektedir. Emziriyorsanız, bu ilacı kullanmadan önce bir doktora danışın.

İbuprofen’i 6 aylıktan küçük bir çocuğa doktor tavsiyesi olmadan vermeyin.

Advil’i nasıl almalıyım?

Advil’i aynen etikette belirtildiği gibi veya doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Daha büyük miktarlarda veya önerilenden daha uzun süre kullanmayın. Durumunuzu tedavi etmede etkili olan en düşük dozu kullanın.

Önerilen dozdan fazlasını almayınız. Advil doz aşımı midenize veya bağırsaklarınıza zarar verebilir. Yetişkinler için maksimum ibuprofen miktarı, doz başına 800 miligram veya günde 3200 mg’dır (maksimum 4 doz). Ağrınızdan, şişliğinizden veya ateşinizden kurtulmak için yalnızca gereken en az miktarda ibuprofen kullanın.

Bir çocuğun ibuprofen dozu, çocuğun yaşına ve kilosuna bağlıdır. Çocuğunuzun yaşı ve kilosu için çocuk Advil ile sağlanan dozlama talimatlarını dikkatlice izleyin. Sorularınız varsa bir doktor veya eczacıya sorun.

Mide rahatsızlığını azaltmak için Advil’i yiyecek veya sütle birlikte alın.

Bir dozu ölçmeden hemen önce oral süspansiyonu ( sıvı ) iyice çalkalayın . Sıvı ilacı verilen dozaj şırıngası veya özel bir doz ölçme kaşığı veya ilaç kabı ile ölçün. Doz ölçüm cihazınız yoksa eczacınızdan bir tane isteyin.

Advil çiğneme tableti yutulmadan önce çiğnenmelidir.

Bu ilacı uzun süreli kullanırsanız, sık tıbbi testlere ihtiyacınız olabilir.

Oda sıcaklığında ısı ve nemden uzak bir şekilde saklayınız. Sıvı ilacın donmasına izin vermeyin.

Size sağlanan tüm hasta bilgilerini, ilaç kılavuzlarını ve talimat sayfalarını okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

Advil gerektiğinde kullanıldığından, bir dozlama programında olmayabilirsiniz. Bir programdaysanız, unuttuğunuz dozu hatırladığınız anda kullanın. Bir sonraki programlı dozunuz için neredeyse zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için fazladan ilaç kullanmayın.

Aşırı doz alırsam ne olur?

Acil tıbbi yardım isteyin veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Zehirli Yardım hattını arayın. Doz aşımı belirtileri mide bulantısı, kusma, mide ağrısı, uyuşukluk, siyah veya kanlı dışkı, kanlı öksürme, sığ nefes alma, bayılma veya komayı içerebilir.

Advil alırken nelerden kaçınırım?

Alkol içmekten kaçının. Mide kanaması riskinizi artırabilir.

Advil alırken doktorunuz size söylemediği sürece aspirin almaktan kaçının.

İnme veya kalp krizini önlemek için aspirin kullanıyorsanız Advil kullanmaktan kaçının. İbuprofen, kalbinizi ve kan damarlarınızı korumada aspirini daha az etkili hale getirebilir. Her iki ilacı da kullanmanız gerekiyorsa, Advil’i aspirini (enterik olmayan kaplı form) aldıktan en az 8 saat önce veya 30 dakika sonra alınız.

Herhangi bir soğuk algınlığı, alerji veya ağrı kesici ilaç kullanmadan önce bir doktor veya eczacıya danışın. Reçetesiz satılan birçok ilaç, aspirin veya ibuprofen benzeri diğer ilaçlar içerir. Bazı ürünleri birlikte almak, bu tür ilaçlardan çok fazla almanıza neden olabilir. Bir ilacın aspirin, ibuprofen, ketoprofen veya naproksen içerip içermediğini görmek için etiketi kontrol edin.

Advil yan etkileri

Advil’e karşı alerjik reaksiyon belirtileriniz varsa acil tıbbi yardım alın : hapşırma, burun akıntısı veya tıkalı burun; hırıltı veya nefes almada zorluk; kurdeşen; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Kalp krizi veya felç belirtileriniz varsa acil tıbbi yardım alın : çenenize veya omzunuza yayılan göğüs ağrısı, vücudun bir tarafında ani uyuşma veya halsizlik, konuşma bozukluğu, bacak şişmesi, nefes darlığı hissi.

Advil’i kullanmayı bırakın ve varsa derhal doktorunuzu arayın.

 • vizyonunuzdaki değişiklikler;
 • nefes darlığı (hafif eforla bile);
 • şişme veya hızlı kilo alımı;
 • ne kadar hafif olursa olsun herhangi bir deri döküntüsünün ilk belirtisi;
 • mide kanaması belirtileri – kanlı veya katranlı dışkı, kan veya kahve telvesi gibi görünen kusmuk öksürme;
 • karaciğer problemleri – mide bulantısı, üst karın ağrısı, kaşıntı, yorgunluk hissi, grip benzeri semptomlar, iştahsızlık, koyu renkli idrar, kil renkli dışkı, sarılık (cildin veya gözlerin sararması);
 • böbrek sorunları – az veya hiç idrar yapma, ağrılı veya zor idrara çıkma, ayaklarınızda veya ayak bileklerinizde şişme, yorgunluk veya nefes darlığı hissi;
 • Düşük kırmızı kan hücreleri (anemi) – soluk cilt, sersemlemiş veya nefes darlığı hissi, hızlı kalp atış hızı, konsantrasyon sorunu veya
 • şiddetli cilt reaksiyonu – ateş, boğaz ağrısı, yüzünüzde veya dilinizde şişme, gözlerde yanma, cilt ağrısı ve ardından (özellikle yüz veya vücudun üst kısmında) yayılan ve kabarmaya ve soyulmaya neden olan kırmızı veya mor deri döküntüsü.

Ortak Advil yan etkileri şunları içerebilir:

 • mide rahatsızlığı, hafif mide ekşimesi, bulantı, kusma;
 • şişkinlik, gaz, ishal, kabızlık;
 • baş dönmesi, baş ağrısı, sinirlilik;
 • hafif kaşıntı veya kızarıklık; veya
 • kulaklarının çınlaması.

Bu, yan etkilerin tam listesi değildir ve diğerleri ortaya çıkabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzu arayın.

Advil’i başka hangi ilaçlar etkileyecek?

Advil’i kullanmadan önce doktorunuza sitalopram, essitalopram, fluoksetin (Prozac), fluvoksamin, paroksetin, sertralin (Zoloft), trazodon veya vilazodon gibi bir antidepresan alıp almadığınızı sorun. Bu ilaçlardan herhangi birini bir NSAID ile almak, kolayca morarmanıza veya kanamanıza neden olabilir.

Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini kullanıyorsanız, Advil’i kullanmanın sizin için güvenli olup olmadığını bir doktora veya eczacınıza sorun:

 • siklosporin;
 • pemetrexed;
 • lityum;
 • metotreksat;
 • bir kan inceltici (warfarin, Coumadin, Jantoven);
 • diüretik veya “su hapı” dahil olmak üzere kalp veya tansiyon ilaçları; veya
 • steroid ilaç (prednizon gibi).

Bu liste tamamlanmadı. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahil olmak üzere ibuprofen ile etkileşime girebilir. Bu ilaç kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir