Albuterol inhalasyonu nedir?

Albuterol, solunum yollarındaki kasları gevşeten ve akciğerlere hava akışını artıran bir bronkodilatördür.

Albuterol inhalasyonu, bronkospazmı veya akciğerlerdeki hava yollarının daralmasını, astımı veya belirli kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişilerde tedavi etmek veya önlemek için kullanılır. Ayrıca egzersize bağlı bronkospazmı önlemek için kullanılır.

Albuterol inhalasyonu, yetişkinlerde ve en az 4 yaşında olan çocuklarda kullanım içindir. Bir çocuğa albuterol verirken daima doktorunuzun talimatlarına uyun.

Önemli bilgi

Albuterolü her zaman el altında tutmak önemlidir. İlacınız tamamen bitmeden reçetenizi yeniden doldurun. Diğer tüm ilaçlarınızı doktorunuzun önerdiği şekilde kullanmaya devam edin.

Astım ilaçlarınızdan herhangi biri atakların tedavisinde veya önlenmesinde işe yaramıyorsa doktorunuzla konuşun. 24 saatlik bir süre içinde ilaçlarınızdan herhangi birini daha fazla kullanmanız gerekiyor gibi görünüyorsa, doktorunuzla konuşun. İlaç ihtiyacının artması, ciddi bir astım krizinin erken bir işareti olabilir.

Albuterolü yalnızca doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Aşırı dozda albuterol ölümcül olabilir. Acil tıbbi yardım isteyin veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Zehirli Yardım hattını arayın. Aşırı dozda albuterol ölümcül olabilir. Acil tıbbi yardım isteyin veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Zehirli Yardım hattını arayın.

Bu ilacı almadan önce

Albuterole alerjiniz varsa bu ilacı kullanmamalısınız. Süt proteinlerine alerjiniz varsa ProAir RespiClick’i kullanmamalısınız .

Albuterol astımı olan kişilerde ölüm veya hastaneye yatma riskini artırabilir, ancak obstrüktif hava yolu hastalığı veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan kişilerdeki risk bilinmemektedir.

Albuterol inhalasyonunun sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, doktorunuza söyleyin:

 • kalp hastalığı, yüksek tansiyon, konjestif kalp yetmezliği;
 • kalp ritmi bozukluğu;
 • epilepsi gibi bir nöbet bozukluğu;
 • diyabet;
 • aşırı aktif tiroid; veya
 • Kanınızdaki düşük potasyum seviyeleri.

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyin. Albuterolün doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bununla birlikte, hamilelik sırasında kontrolsüz astım olması erken doğum, düşük doğum ağırlığı veya eklampsi (hem anne hem de bebekte tıbbi sorunlara yol açabilen tehlikeli derecede yüksek tansiyon) riskini artırabilir. Bronkospazmı önlemenin yararı, bebek için herhangi bir riskten ağır basabilir.

Hamileyseniz, albuterolün bebek üzerindeki etkilerini izlemek için adınız bir hamilelik kaydında listelenebilir.

Bu ilacı kullanırken emzirmek güvenli olmayabilir. Herhangi bir risk hakkında doktorunuza danışın.

Albuterol inhalasyonunu nasıl kullanmalıyım?

Albuterol inhalasyonunu aynen doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Reçete etiketinizdeki tüm talimatları izleyin. Albuterol inhalasyonunu daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya önerilenden daha uzun süre kullanmayın.

Size sağlanan tüm hasta bilgilerini, ilaç kılavuzlarını ve talimat sayfalarını okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

İlk kullanımdan önce albuterol inhaler cihazınızı kullanıma hazırlamanız gerekebilir. İlacınız gerekirse hazırlama talimatlarıyla birlikte gelir. Ayrıca, her kullanımdan hemen önce albuterol cihazınızı sallamanız gerekebilir.

İnhalasyon cihazınızı temiz tutmak, ilacı aldığınızdan emin olmak için önemlidir. Plastik aktüatörü, çıkarılan teneke kutu ile haftada en az bir kez temizleyin. İlacınız, cihazınızı uygun şekilde temizlemek için talimatlarla birlikte gelir.

Tüm ilaç talimatlarını çok dikkatli izleyin.

Küçük bir çocuğun bir yetişkinin yardımı olmadan albuterol inhalasyonunu kullanmasına izin vermeyin.

Olağan albuterol inhalasyon dozu, 4 ila 6 saatte bir 2 inhalasyondur. Egzersize bağlı bronkospazmı önlemek için, egzersizden 15 ila 30 dakika önce 2 inhalasyon uygulayın. Albuterol inhalasyonunun etkileri yaklaşık 4 ila 6 saat sürmelidir.

Astım ilaçlarınızın da işe yaramadığını düşünüyorsanız, tıbbi yardım isteyin. İlaç ihtiyacının artması, ciddi bir astım krizinin erken bir işareti olabilir.

Albuterol inhaler cihazınızdaki doz sayacını kullanın ve ilaç tamamen bitmeden reçetenizi yeniden doldurun. Daima doldurmanızla birlikte verilen yeni inhaler cihazını kullanın. Boş olup olmadığını görmek için bir tıbbın kabını suda yüzdürmeyin.

ProAir HFA, Proventil HFA veya Ventolin HFA her kullanımdan önce çalkalanmalıdır. Kullanmadan önce ProAir RespiClick’i sallamanıza gerek yoktur .

Albuterol inhaler cihazınızı ve ağızlığı nasıl temizleyeceğinizle ilgili tüm ürün talimatlarını izleyin. ProAir RespiClick inhaler cihazını temizlemeye veya parçalamaya çalışmayın.

Astım genellikle bir ilaç kombinasyonu ile tedavi edilir. Tüm ilaçları doktorunuzun belirttiği şekilde kullanın. Her ilaçla birlikte verilen ilaç kılavuzunu veya hasta talimatlarını okuyun. Doktorunuzun tavsiyesi olmadan dozlarınızı veya ilaç programınızı değiştirmeyin.

Oda sıcaklığında nem, ısı veya soğuk sıcaklıklardan uzakta saklayın.

Albuterol kutusunu sıcak bir günde araba gibi açık alevden veya yüksek ısıdan uzak tutun. Kutu çok ısınırsa patlayabilir. Boş bir inhaler kutusunu delmeyin veya yakmayın.

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

Hatırladığınız anda cevapsız dozu kullanın. Bir sonraki programlı dozunuz için neredeyse zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için fazladan ilaç kullanmayın.

Aşırı doz alırsam ne olur?

Acil tıbbi yardım isteyin. Aşırı dozda albuterol ölümcül olabilir.

Doz aşımı semptomları ağız kuruluğu, titreme, göğüs ağrısı, hızlı veya düzensiz kalp atışı, mide bulantısı, genel hastalık hissi, nöbet (konvülsiyonlar), sersemlik hissi veya bayılma olabilir.

Albuterol inhalasyonunu kullanırken nelerden kaçınılmalı?

Bu ilaç gözünüze kaçarsa suyla durulayın.

Albuterol inhalasyon yan etkileri nelerdir?

Albuterole alerjik reaksiyon belirtileriniz varsa acil tıbbi yardım alın : kurdeşen; zor nefes alma; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Varsa hemen doktorunuzu arayın:

 • Bu ilacı kullandıktan sonra hırıltılı solunum, boğulma veya diğer solunum sorunları;
 • göğüs ağrısı, hızlı kalp atış hızı, kalp atışlarının hızlı atması veya göğsünüzde çarpıntı;
 • idrar yaparken ağrı veya yanma;
 • artan susuzluk, artan idrara çıkma, açlık, ağız kuruluğu, meyveli nefes kokusu, uyuşukluk, kuru cilt, bulanık görme, kilo kaybı; veya
 • Düşük potasyum belirtileri – bacak krampları, kabızlık, düzensiz kalp atışları, göğsünüzde çırpınma, aşırı susama, artan idrara çıkma, uyuşma veya karıncalanma, kas güçsüzlüğü veya gevşeklik hissi.

Ortak albuterol yan etkileri şunları içerebilir:

 • göğüs ağrısı, hızlı veya hızlı kalp atışları;
 • mide rahatsızlığı, kusma;
 • ağrılı idrara çıkma;
 • baş dönmesi;
 • titrek veya gergin hissetmek;
 • baş ağrısı, sırt ağrısı, vücut ağrıları; veya
 • öksürük, boğaz ağrısı, sinüs ağrısı, burun akıntısı veya tıkalı.

Bu, yan etkilerin tam listesi değildir ve diğerleri ortaya çıkabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzu arayın. Yan etkileri 1-800-FDA-1088’de FDA’ya bildirebilirsiniz.

Albuterol inhalasyonunu başka hangi ilaçlar etkiler?

Doktorunuza mevcut tüm ilaçlarınızdan ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız ilaçlardan bahsedin, özellikle:

 • solunan diğer ilaçlar veya bronkodilatörler;
 • digoksin;
 • bir diüretik veya “su hapı”;
 • bir antidepresan – amitriptilin, desipramin, imipramin, doksepin, nortriptilin ve diğerleri;
 • bir beta bloker – atenolol, karvedilol, labetalol, metoprolol, propranolol, sotalol ve diğerleri; veya
 • bir MAO inhibitörü – izokarboksazid, linezolid, fenelzin, rasagilin, selegilin, tranilsipromin ve diğerleri veya metilen mavisi enjeksiyonu

Bu liste tamamlanmadı. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahil olmak üzere albuterol inhalasyonuyla etkileşime girebilir. Bu ilaç kılavuzunda olası tüm etkileşimler listelenmemiştir.

(Visited 24 times, 1 visits today)
İçerik faydalı oldu mu?
EvetHayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Search Window