Alendronat nedir?

Alendronat, menopoz, steroid kullanımı veya gonadal yetmezliğin neden olduğu osteoporozu tedavi etmek için kullanılır. Alendronat, osteoporoz nedeniyle yüksek kemik kırığı riskiniz olduğunda kullanım içindir. Alendronat ayrıca Paget’in kemik hastalığını tedavi etmek için de kullanılır.

Alendronat, bu ilaç kılavuzunda listelenmemiş amaçlar için de kullanılabilir.

Önemli bilgi

Yemek borunuzla ilgili problemleriniz varsa veya kanınızda düşük seviyelerde kalsiyum varsa alendronat almamalısınız.

İlacı aldıktan sonra en az 30 dakika dik oturamaz veya ayakta duramazsanız alendronat almayın.

Alendronat, mide veya yemek borusunda ciddi sorunlara neden olabilir. Alendronat kullanmayı bırakın ve göğüs ağrınız, yeni veya kötüleşen mide ekşimesi veya yutulduğunda ağrı hissederseniz hemen doktorunuzu arayın.

Ayrıca kas spazmlarınız, uyuşukluk veya karıncalanma (ellerde ve ayaklarda veya ağız çevresinde), yeni veya alışılmadık kalça ağrısı veya eklemlerinizde, kemiklerinizde veya kaslarınızda şiddetli ağrı varsa doktorunuzu arayın .

Bu ilacı almadan önce

Alerjiniz varsa veya alendronat almamalısınız.

 • Kanınızdaki düşük kalsiyum seviyeleri ( hipokalsemi );
 • yemek borunuzdaki (ağzınızı ve midenizi birbirine bağlayan tüp) kaslarla ilgili sorunlar.

En az 30 dakika dik oturamaz veya ayakta duramazsanız alendronat almayın. Alendronat midede veya yemek borusunda ciddi sorunlara neden olabilir. Alendronat aldıktan sonra en az 30 dakika dik durmalısınız.

Daha önce geçirdiyseniz doktorunuza söyleyin:

 • yutma güçlüğü;
 • mide veya sindirim problemleri;
 • hipokalsemi;
 • diş problemi (alendronat almaya başlamadan önce diş muayenesine ihtiyacınız olabilir);
 • böbrek hastalığı; veya
 • Vücudunuzun besinleri gıdalardan emmesini zorlaştıran herhangi bir durum (malabsorpsiyon).

Efervesan tablet çok miktarda sodyum içerir. Bu alendronat formunu kullanmadan önce düşük tuzlu bir diyet uyguluyorsanız doktorunuza söyleyin.

Bu ilaç çene kemiği problemlerine ( osteonekroz ) neden olabilir. Risk, kanser, kan hücresi bozuklukları, önceden var olan diş problemleri veya steroid, kemoterapi veya radyasyon ile tedavi edilen kişilerde en yüksektir . Doktorunuza kendi riskinizi sorun.

Bu ilacın doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya hamile kalmaya çalışıyorsanız doktorunuza söyleyin. İlacı kullanmayı bırakın ve hamile kalırsanız hemen doktorunuza söyleyin.

Bu ilacı kullanırken emzirmek güvenli olmayabilir. Herhangi bir riski doktorunuza sorun.

Alendronatı nasıl almalıyım?

Reçete etiketinizdeki tüm talimatları izleyin ve tüm ilaç kılavuzlarını veya talimat sayfalarını okuyun. İlacı aynen belirtildiği gibi kullanın.

Alendronat, günde bir veya haftada bir alınır. Doktorunuzun dozlama talimatlarını çok dikkatli izleyin.

Alendronatı sabah ilk iş olarak, herhangi bir şey yemeden veya içmeden veya başka bir ilaç almadan en az 30 dakika önce alın. Alendronat’ı haftada sadece bir kez alırsanız, her hafta aynı gün ve her zaman sabah ilk iş olarak alın.

Tam bir bardak (6 ila 8 ons) sade su ile alın. Kahve, çay, soda, meyve suyu veya maden suyu kullanmayın. Sade su dışında hiçbir şey yemeyin veya içmeyin.

Sıvı ilacı dikkatlice ölçün. Sağlanan dozlama şırıngasını kullanın veya bir ilaç doz ölçüm cihazı kullanın (mutfak kaşığı değil).

Normal bir alendronat tableti ezmeyin, çiğnemeyin veya emmeyin Tamamen yut.

Efervesan tableti en az 4 ons suda (oda sıcaklığında, sıcak veya soğuk değil) çözün. Tabletin 5 dakika erimesine izin verin. Bu karışımı 10 saniye karıştırın ve hemen hepsini için. Bardağa biraz daha su ekleyin, yavaşça karıştırın ve hemen için.

Alendronat aldıktan sonra en az 30 dakika:

 • Yatmayın veya yaslanmayın.
 • Vitaminler, kalsiyum veya antasitler dahil başka herhangi bir ilaç almayın.

Alendronat alırken diş hijyeninize özellikle dikkat edin. Dişlerinizi düzenli olarak fırçalayın ve diş ipi kullanın. Herhangi bir diş işine ihtiyacınız varsa (özellikle ameliyat), diş hekiminize alendronat kullandığınızı önceden söyleyin.

Alendronat, diyet değişiklikleri, egzersiz, kemik mineral yoğunluğu testi ve kalsiyum ve vitamin takviyeleri de içerebilen eksiksiz bir tedavi programının yalnızca bir parçasıdır. Doktorunuzun talimatlarını çok yakından takip edin.

Oda sıcaklığında ısı ve nemden uzak bir şekilde saklayınız. Kullanılmayan efervesan tabletleri folyo blister ambalajda saklayın.

Doktorunuz size bu ilacı ne kadar süre tedavi edeceğini belirleyecektir. Alendronat genellikle sadece 3 ila 5 yıl süreyle verilir.

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

Günde bir kez dozlama: Sabah ilk iş olarak alendronatı almayı unutursanız, günün ilerleyen saatlerinde almayın. Ertesi sabaha kadar bekleyin ve kaçırılan dozu atlayın. Bir günde iki (2) doz almayınız.

Haftada bir dozlama: Planlanan gününüzde alendronat almayı unutursanız, kaçırdığınız dozu hatırladığınız gün ilk iş olarak sabah alın. Ardından, seçtiğiniz doz gününde normal haftalık programınıza dönün. Bir günde 2 doz almayınız.

Aşırı doz alırsam ne olur?

Tam bir bardak süt için ve acil tıbbi yardım isteyin. Kendinizi kusturmayın ve uzanmayın.

Alendronat alırken nelerden kaçınırım?

Alendronat aldıktan sonra en az 30 dakika başka herhangi bir ilaç almaktan kaçının. Buna vitaminler , kalsiyum ve antasitler dahildir. Bazı ilaçlar vücudunuzun alendronatı emmesini zorlaştırabilir.

Sigara içmekten kaçının veya bırakmaya çalışın. Sigara içmek kemik mineral yoğunluğunuzu azaltabilir ve kırılma olasılığını artırabilir. Çok miktarda alkol içmekten kaçının. Aşırı içme de kemik kaybına neden olabilir.

Alendronat yan etkileri

Alerjik reaksiyon belirtileriniz varsa acil tıbbi yardım alınkurdeşen, hırıltılı solunum, nefes almada zorluk yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Alendronat kullanmayı bırakın ve varsa derhal doktorunuzu arayın.

 • göğüs ağrısı, yeni veya kötüleşen mide ekşimesi;
 • yutulduğunda zorluk veya ağrı;
 • kaburgaların altında veya sırtta ağrı veya yanma;
 • şiddetli mide ekşimesi, üst midenizde yanma ağrısı veya kanlı öksürük;
 • uyluk veya kalçanızda yeni veya olağandışı ağrı;
 • çene ağrısı, uyuşma veya şişme;
 • şiddetli eklem, kemik veya kas ağrısı; veya
 • Düşük kalsiyum seviyeleri – kas spazmları veya kasılmaları, uyuşma veya çınlama hissi (ağzınızın çevresinde veya el ve ayak parmaklarınızda).

Yaygın yan etkiler şunları içerebilir:

 • mide ekşimesi, mide rahatsızlığı,
 • mide ağrısı, bulantı,
 • ishal, kabızlık,
 • kemik ağrısı, kas veya eklem ağrısı.

Bu, yan etkilerin tam listesi değildir ve diğerleri ortaya çıkabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzu arayın.

Başka hangi ilaçlar alendronatı etkileyecektir?

Doktorunuza diğer tüm ilaçlarınızdan bahsedin. Özellikle:

 • aspirin ; veya
 • NSAID’ler ( nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar) ibuprofen ( Advil , Motrin ), naproksen (Aleve), selekoksib, diklofenak, indometasin, meloksikam ve diğerleri.

Bu liste tamamlanmadı. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahil olmak üzere alendronatı etkileyebilir . Olası tüm ilaç etkileşimleri burada listelenmemiştir.

Konular:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir