Alprazolam nedir?

Alprazolam bir benzodiazepindir (ben-zoe-boya-AZE-eh-peen). Beyindeki bazı nörotransmiterlerin aktivitesini artırarak çalıştığı düşünülmektedir.

Alprazolam, depresyonun neden olduğu anksiyete bozuklukları , panik bozuklukları ve anksiyeteyi tedavi etmek için kullanılır.

İnternette veya Amerika Birleşik Devletleri dışında alprazolam satın almak tehlikelidir. İlaçların ABD dışında satışı ve dağıtımı, Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA) güvenli kullanım düzenlemelerine uymaz. Bu ilaçlar tehlikeli bileşenler içerebilir veya lisanslı bir eczane tarafından dağıtılmayabilir.

Önemli bilgi

Alprazolam, özellikle son zamanlarda bir opioid ilacı, alkol veya nefesinizi yavaşlatabilecek başka ilaçlar kullandıysanız, nefesinizi yavaşlatabilir veya durdurabilir.

Dar açılı glokomunuz varsa, itrakonazol veya ketokonazol de alıyorsanız veya alprazolam veya benzeri ilaçlara (Valium, Ativan, Tranxene ve diğerleri) alerjiniz varsa alprazolam kullanmamalısınız.

Hamileyseniz alprazolam kullanmayın. Bu ilaç, yenidoğanda doğum kusurlarına veya yaşamı tehdit eden yoksunluk semptomlarına neden olabilir.

Alprazolam alışkanlık oluşturabilir ve sadece reçete edildiği kişi tarafından kullanılmalıdır. İlacı, başkalarının ulaşamayacağı güvenli bir yerde saklayın. Kötüye kullanım bağımlılık, aşırı doz veya ölüme neden olabilir.

Alprazolamı alkol, opioid ilaç veya uyuşukluğa neden olan veya nefesinizi yavaşlatan diğer ilaçlarla birlikte alırsanız ölümcül yan etkiler ortaya çıkabilir.

Bu ilacı almadan önce

Aşağıdaki durumlarda alprazolam almamalısınız:

 • ayrıca itrakonazol veya ketokonazol (mantar önleyici ilaçlar) alırsınız ; veya
 • Herhangi bir benzodiazepine (alprazolam, diazepam , lorazepam , Ativan , Klonopin , Restoril , Tranxene , Valium , Versed , Xanax ve diğerleri) karşı alerjik reaksiyon geçmişiniz var .

Bu ilacın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, daha önce geçirdiyseniz doktorunuza söyleyin:

 • KOAH ( kronik obstrüktif akciğer hastalığı ) veya uyku apnesi (uyku sırasında duran solunum ) gibi solunum problemleri ;
 • uyuşturucu veya alkol bağımlılığı;
 • depresyon, duygudurum sorunları veya intihar düşünceleri veya davranışı; veya
 • böbrek veya karaciğer hastalığı (özellikle alkolik karaciğer hastalığı).

Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyin. Alprazolam doğmamış bir bebeğe zarar verebilir. Bu ilacı hamileliğin ilk üç ayında almaktan kaçının.

Hamileyken alprazolam kullanırsanız, bebeğiniz ilaca bağımlı hale gelebilir. Bu, doğduktan sonra bebekte hayatı tehdit eden yoksunluk belirtilerine neden olabilir. Alışkanlık oluşturan ilaca bağlı olarak doğan bebeklerin birkaç hafta tıbbi tedaviye ihtiyacı olabilir.

Bu ilacı kullanırken emzirmemelisiniz.

Alprazolam, 18 yaşından küçükler tarafından kullanım için onaylanmamıştır.

Alprazolamı nasıl almalıyım?

alprazolamı aynen doktorunuzun yaptığı gibi. Reçeteli etiketinizdeki talimatları izleyin ve tüm ilaç kılavuzlarını okuyun. Doktorunuz bazen dozunuzu değiştirebilir. Asla alprazolamı daha büyük miktarlarda veya reçete edilenden daha uzun süre kullanmayın. Bu ilacı daha fazla kullanma isteğiniz artarsa ​​doktorunuza söyleyin.

Bu ilacı asla başka biriyle, özellikle de uyuşturucu kullanımı veya bağımlılığı öyküsü olan biriyle paylaşmayın. YANLIŞ KULLANIM BAĞIMLILIĞA, AŞIRI DOZA VEYA ÖLÜME NEDEN OLABİLİR. İlacı başkalarının ulaşamayacağı bir yerde saklayın. Bu ilacı satmak veya başkasına vermek yasalara aykırıdır.

Sıvı ilacı dikkatlice ölçün. Sağlanan dozlama şırıngasını kullanın veya bir ilaç doz ölçüm cihazı kullanın (mutfak kaşığı değil).

Kırlangıç uzatılmış salımlı tablet bütün ve, çiğneme ezmek yok, ya da kır.

Ağızdan parçalanan tableti tamamen yutmayın. Çiğnemeden ağzınızda çözünmesine izin verin.

Alprazolam, anksiyete bozukluğunu tedavi etmek için genellikle 4 aydan , panik bozukluğunu tedavi etmek için ise 10 haftadan uzun olmamak üzere alınır . Doktorunuzun dozlama talimatlarını çok dikkatli izleyin.

Belirtileriniz düzelmezse veya kötüleşirse doktorunuzu arayın.

Bu ilacı uzun süreli kullanırsanız, sık tıbbi testlere ihtiyacınız olabilir.

Bu ilacı aniden kullanmayı bırakmayın, aksi takdirde hoşunuza gitmeyen çekilme belirtileri yaşayabilirsiniz. Dozunuzu azaltma konusunda doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Oda sıcaklığında nem, ısı ve ışıktan uzakta saklayın. İlacınızı takip edin. Herhangi birinin onu uygunsuz veya reçetesiz kullanıp kullanmadığının farkında olmalısınız.

90 gün içinde kullanılmayan alprazolam sıvısını atın.

Alprazolam dozaj bilgisi

Anksiyete için Normal Erişkin Doz

Derhal salınan tabletler / ağızdan parçalanan tabletler (ODT): 0.25-0.5 mg oral yoldan günde 3 kez uygulanır –
Maksimum doz: 4 mg / gün

Panik Bozukluğu için Normal Erişkin Doz

Derhal salım tablet / ODT’si: oral olarak 0.5 mg günde 3 kez uygulanan
10 mg / gün:-Maksimum dozda

Uzatılmış salimli tabletler:
-İlk doz: 0.5 ila 1 mg ağızdan günde bir kez
-Bakım doz: 3 ila 6 mg oral yoldan gün, tercihen sabahları
-Maksimum doz: 10 mg / gün

Yorumlar:
-Mümkün olan en düşük etkili doz uygulanmalı ve tedaviye devam etme ihtiyacı sık sık yeniden değerlendirilmelidir.
– Tedaviye son verilirken veya günlük doz azaltılırken doz kademeli olarak azaltılmalıdır.
-Günlük doz, her 3 günde bir 0,5 mg’dan fazla azaltılamaz; bununla birlikte bazı hastalar daha da yavaş bir doz azaltımı gerektirebilir.
– Uzatılmış salımlı tabletlerin dozu, günde 1 mg’dan fazla olmayan artışlarla 3 ila 4 günlük aralıklarla artırılabilir.
-Uygulama saatleri, uyanma saatleri boyunca mümkün olduğunca eşit dağıtılmalıdır.

Anksiyete için Olağan Geriatrik Doz:

Yaşlı veya güçten düşmüş hastalar:
Derhal salınan tabletler / ODT’ler: 0.25 mg oral yoldan günde 2 veya 3 kez uygulanır.

Panik Bozukluğu için Olağan Geriatrik Doz:

Yaşlı veya zayıflamış hastalar:
Derhal salınan tabletler /
ODT’ler : -İlk doz: 0.25 mg oral yoldan günde 2 veya 3 kez uygulanır

Uzatılmış salımlı tabletler:
-İlk doz: günde bir kez ağızdan 0.5 mg

Yorumlar: -Yan
etkiler gelişirse, doz düşürülebilir.
-Mümkün olan en düşük etkili doz uygulanmalı ve tedaviye devam etme ihtiyacı sık sık yeniden değerlendirilmelidir.
-Tedavi kesilirken veya günlük doz azaltılırken doz kademeli olarak azaltılmalıdır.

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

İlacı mümkün olan en kısa sürede alın, ancak bir sonraki dozunuz için neredeyse zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın. Bir seferde iki doz almayınız.

Aşırı doz alırsam ne olur?

Acil tıbbi yardım isteyin veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Zehirli Yardım hattını arayın. Aşırı dozda alprazolam ölümcül olabilir.

Doz aşımı semptomları arasında aşırı uyuşukluk, kafa karışıklığı, kas güçsüzlüğü, denge veya koordinasyon kaybı, sersemlik hissi ve bayılma yer alabilir.

Alprazolam alırken nelerden kaçınırım?

Alkol içmekten kaçının. Tehlikeli yan etkiler veya ölüm meydana gelebilir.

Alprazolamın sizi nasıl etkileyeceğini bilene kadar araba kullanmaktan veya tehlikeli faaliyetlerden kaçının. Baş dönmesi veya uyuşukluk düşmelere, kazalara veya ciddi yaralanmalara neden olabilir.

Greyfurt, alprazolam ile etkileşime girebilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Greyfurt ürünlerini kullanmaktan kaçının.

Alprazolam yan etkileri

Alprazolama alerjik reaksiyon belirtileriniz varsa acil tıbbi yardım alın: kurdeşen ; zor nefes alma; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Alprazolam, özellikle son zamanlarda bir opioid ilacı, alkol veya nefesinizi yavaşlatabilecek başka ilaçlar kullandıysanız, nefesinizi yavaşlatabilir veya durdurabilir. Size bakan bir kişi, zayıf veya sığ nefes alıyorsanız, uyanmakta güçlük çekiyorsanız veya nefes almayı bırakıyorsanız acil tıbbi yardım almalıdır.

Varsa hemen doktorunuzu arayın:

 • zayıf veya sığ solunum;
 • kendinden geçmiş gibi hafif başlı bir his;
 • nöbet;
 • halüsinasyonlar, risk alma davranışı;
 • artan enerji, uyku ihtiyacının azalması;
 • yarışan düşünceler, heyecanlı veya konuşkan olma;
 • çift ​​görme; veya
 • sarılık (ciltte veya gözlerde sararma).

Alprazolamın yatıştırıcı etkileri yaşlı yetişkinlerde daha uzun sürebilir. Benzodiazepin alan yaşlı hastalarda kaza sonucu düşmeler yaygındır . Düşmeyi veya kaza sonucu yaralanmayı önlemek için dikkatli olun.

Ortak alprazolam yan etkileri şunları içerebilir:

 • uyuşukluk; veya
 • hafif başlı hissetmek.

Bu, yan etkilerin tam listesi değildir ve diğerleri ortaya çıkabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzu arayın.

Konular:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir