Amantadin nedir?

Amantadin , vücudunuzdaki virüslerin hareketlerini engelleyen antiviral bir ilaçtır.

Amantadin, Parkinson hastalığını ve sertlik veya titreme, titreme ve belirli ilaçların kullanımından kaynaklanabilecek tekrarlayan kontrolsüz kas hareketleri gibi “Parkinson benzeri” semptomları tedavi etmek için kullanılır .

Amantadin ayrıca yetişkinlerde ve çocuklarda influenza A’yı tedavi etmek veya önlemek için kullanılır . Her grip mevsiminde etkili olmayabilir çünkü virüsün belirli türleri amantadine dirençli olabilir. Bu ilaç, her yıl grip aşısı yaptırmak yerine kullanılmamalıdır. Hastalık Kontrol Merkezleri, sizi her yıl yeni grip virüsü türlerinden korumaya yardımcı olmak için yıllık grip aşısı yapılmasını önerir .

Amantadin, tabletler, kapsüller ve oral çözelti olarak mevcuttur.

Önemli bilgi

Son 14 gün içinde bir burun gribi aşısı aldıysanız amantadin kullanmamalısınız.

Amantadin alırken ve son dozunuzdan en az 48 saat sonra burun gribi aşısı almayın. Amantadin alırken grip aşısı (enjeksiyon) alabilirsiniz.

Bu amantadinin sizi nasıl etkilediğini görene kadar araba kullanmaktan ve uyanık olmanızı veya net bir görüşe sahip olmanızı gerektiren diğer görevleri veya eylemleri yapmaktan kaçının.

Baş dönmesi veya bayılma olasılığını azaltmak için, oturuyorsanız veya uzanıyorsanız yavaşça yükselin. Merdivenlerden inip çıkarken dikkatli olun.

Amantadin alan kişilerde sıcak çarpması meydana geldi. Sıcak havalarda ve fiziksel aktivite sırasında dikkatli olun.

Böbrek probleminiz varsa doktorunuzla konuşun. Böbreklerinizin ne kadar iyi çalıştığına bağlı olarak dozunuzun değiştirilmesi gerekebilir. Dozu böbrek fonksiyonları için çok yüksek olan böbrek sorunları olan kişilerde ölümler olmuştur.

Doktorunuzu aramadan aniden amantadin almayı bırakmayın. Daha büyük bir yan etki riskiniz olabilir. Amantadini kesmeniz gerekiyorsa, doktorunuzun emrettiği şekilde yavaşça durdurmak isteyeceksiniz.

Bu ilacı almadan önce

Alerjiniz varsa amantadin kullanmamalısınız veya:

 • şiddetli böbrek hastalığınız var; veya
 • Son 14 gün içinde “canlı” bir nazal grip aşısı (FluMist) aldınız.

Amantadinin sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, daha önce geçirdiyseniz doktorunuza söyleyin:

 • böbrek hastalığı;
 • gündüz uyuşukluğu (uyku bozukluğundan veya bazı ilaçların alınmasından kaynaklanır);
 • konjestif kalp yetmezliği;
 • egzama;
 • glokom;
 • karaciğer hastalığı;
 • nöbet;
 • düşük tansiyon, bayılma büyüleri;
 • alkolizm veya uyuşturucu bağımlılığı;
 • akıl hastalığı, psikoz veya intihar düşünceleri veya eylemleri.

Parkinson hastalığı olan kişilerde cilt kanseri (melanom) riski daha yüksek olabilir. Bu risk ve hangi cilt semptomlarının izleneceği konusunda doktorunuzla konuşun.

Amantadinin doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyin.

Bu ilacı kullanırken emzirmemelisiniz.

Amantadin, 1 yaşından küçük çocuklarda grip için onaylanmamıştır. Gocovri , 18 yaşından küçükler tarafından kullanılmak üzere onaylanmamıştır.

Amantadini nasıl almalıyım?

Amantadini aynen doktorunuzun yaptığı gibi alın. Reçete etiketinizdeki tüm talimatları izleyin ve tüm ilaç kılavuzlarını veya talimat sayfalarını okuyun. Doktorunuz bazen dozunuzu değiştirebilir.

İnfluenza A’yı tedavi etmek için amantadin kullanıyorsanız, grip semptomları başladıktan sonra 24 ila 48 saat içinde ilacı almaya başlayın. Bu ilacı tam reçete edilen süre boyunca almaya devam edin. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden belirtileriniz düzelebilir.

Amantadini yiyecekle birlikte veya yemeksiz alabilirsin. Bu ilacı sadece yatmadan almanız gerekebilir. Doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Sıvı oral solüsyonu dikkatlice ölçün. Sağlanan dozlama şırıngasını kullanın veya bir ilaç doz ölçüm cihazı kullanın (mutfak kaşığı değil).

Kırlangıç kapsül veya tablet bütün ve, çiğneme ezmek yok, ya da kır.

Bir kapsülün tamamını yutamıyorsanız, açın ve ilacı bir kaşık dolusu elma püresine serpin. Karışımı çiğnemeden hemen yutunuz. Daha sonra kullanmak için saklamayın.

Belirtileriniz düzelmezse veya baş ağrısı, öksürük, deri döküntüsü veya diğer yeni semptomlarla birlikte ateşiniz varsa doktorunuzu arayın .

Parkinson semptomları için amantadin alırsanız: Aniden amantadin kullanmayı bırakmamalısınız, aksi takdirde durumunuz kötüleşebilir. Aniden durmak da hoş olmayan çekilme belirtilerine neden olabilir. Doktorunuza bu ilacı kullanmayı güvenli bir şekilde nasıl bırakacağınızı sorun.

Oda sıcaklığında nem, ısı ve ışıktan uzakta saklayın. Kullanılmadığı zaman şişeyi sıkıca kapalı tutun.

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

Kaçırılan dozu atlayın ve bir sonraki dozunuzu normal zamanda kullanın. Bir seferde iki doz kullanmayın.

Arka arkaya birkaç dozu kaçırırsanız doktorunuzu arayın.

Aşırı doz alırsam ne olur?

Acil tıbbi yardım isteyin veya Zehirli Yardım hattını arayın.

Aşırı dozda amantadin ölümcül olabilir.

Doz aşımı semptomları arasında kafa karışıklığı, ajitasyon , davranış değişiklikleri, halüsinasyonlar, şiddetli baş ağrısı veya kulaklarınızda çarpma, kas sertliği, denge veya yürüme sorunları, nefes almada zorluk, hızlı kalp atışları veya nöbet yer alabilir.

Amantadin alırken nelerden kaçınırım?

Amantadin kullanırken ve son dozunuzdan en az 48 saat sonra burun gribi aşısı almayın. Aşı bu süre zarfında işe yaramayabilir ve sizi gripten korumayabilir. Amantadin alırken grip aşısı (enjeksiyon) alabilirsiniz.

Alkol içme. Tehlikeli yan etkiler ortaya çıkabilir.

Amantadinin sizi nasıl etkileyeceğini bilene kadar araba kullanmaktan veya makine kullanmaktan kaçının. Amantadin düşüncenize veya tepkilere zarar verebilir. Bu ilacı alan bazı insanlar çalışma, konuşma, yemek yeme veya araba kullanma gibi normal gündüz aktiviteleri sırasında uykuya dalmıştır. Uyanık hissettikten sonra bile aniden uykuya dalabilirsiniz. Dikkatli olmanızı gerektiren herhangi bir şey yaparsanız veya sürerseniz dikkatli olun.

Oturma veya yatma pozisyonundan çok hızlı kalkmaktan kaçının, yoksa başınız dönebilir.

Doktorunuzun tavsiyesi olmadan diyet hapları, kafein hapları veya diğer uyarıcıları ( DEHB ilaçları gibi ) almaktan kaçının . Amantadin ile birlikte bir uyarıcı almak, istenmeyen yan etkiler riskinizi artırabilir.

Amantadin yan etkileri

Amantadine alerjik reaksiyon belirtileriniz varsa acil tıbbi yardım alın kovanlar ; zor nefes alma; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Varsa hemen doktorunuzu arayın:

 • aşırı uyuşukluk, tetikte olduktan sonra bile aniden uykuya dalma;
 • kendinden geçmiş gibi hafif başlı bir his;
 • nefes darlığı (hafif eforla bile olsa), ellerinizde veya ayaklarınızda şişme;
 • ağrılı veya zor idrara çıkma;
 • depresyon, ajitasyon, saldırganlık, davranış değişiklikleri, halüsinasyonlar, kendinize zarar verme düşünceleri;
 • nöbet;
 • şiddetli sinir sistemi reaksiyonu – çok sert (sert) kaslar, yüksek ateş, terleme, kafa karışıklığı, hızlı veya düzensiz kalp atışları, titreme.

Bu ilacı alırken artan cinsel dürtüleriniz, alışılmadık kumar oynama dürtüleriniz veya diğer yoğun dürtüleriniz olabilir. Böyle bir durumda doktorunuzla konuşun.

Yaşlı yetişkinlerde yan etkiler daha olası olabilir.

Yaygın amantadin yan etkileri şunları içerebilir:

 • baş dönmesi , düşme;
 • kuru ağız;
 • bacaklarınızda veya ayaklarınızda şişme;
 • bulantı , kabızlık;
 • uyku problemleri ( uykusuzluk ).

Bu, yan etkilerin tam listesi değildir ve diğerleri ortaya çıkabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzu arayın.

Başka hangi ilaçlar amantadini etkiler?

Amantadini sizi uykulu yapan diğer ilaçlarla birlikte kullanmak bu etkiyi kötüleştirebilir. Opioid ilacı, uyku hapı, kas gevşetici veya anksiyete veya nöbetler için ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışın .

Doktorunuza diğer tüm ilaçlarınızdan bahsedin, özellikle:

 • glokom ilacı; veya
 • sodyum bikarbonat içeren ilaç ( Alka-Seltzer gibi ).

Bu liste tamamlanmadı. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere amantadin ile etkileşime girebilir . Olası tüm ilaç etkileşimleri burada listelenmemiştir.

(Visited 14 times, 1 visits today)
İçerik faydalı oldu mu?
EvetHayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Search Window