Ambien nedir?

Ambien ( zolpidem ), hipnotik olarak da adlandırılan bir yatıştırıcıdır. Zolpidem, beyinde uyku problemi olan kişilerde dengesiz olabilecek kimyasalları etkiler).

Ambien uykusuzluğu tedavi etmek için kullanılır . Anında bırakılan tablet, ilk yatağa girdiğinizde uykuya dalmanıza yardımcı olmak için kullanılır. Uykuya dalmanıza yardımcı olmak için hızla çözülen bir birinci katmana ve uykuda kalmanıza yardımcı olmak için yavaşça eriyen ikinci bir katmana sahip olan uzatılmış salınımlı form, Ambien CR.

Doktorunuz sizin için hangi Ambien formunun en iyi olduğunu belirleyecektir.

Önemli bilgi

Ambien ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Aşağıdaki alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birine sahipseniz, bu ilacı almayı bırakın ve acil tıbbi yardım alın kurdeşen ; nefes almada zorluk; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Sizinle aynı semptomlara sahip olsalar bile Ambien’i başka bir kişiyle paylaşmayın. Önerilen zolpidem dozları erkeklerde ve kadınlarda aynı değildir ve bu ilacın çocuklarda kullanılması onaylanmamıştır. Bu ilacın yanlış kullanılması tehlikeli yan etkilere neden olabilir.

Ambien düşüncenize veya tepkilere zarar verebilir. Bu ilacı aldıktan sonra sabahları hala uykulu hissedebilirsiniz, özellikle uzun süreli salınan tableti alırsanız veya kadınsanız. Uyanık ve uyanık olmanızı gerektiren herhangi bir şey yapmadan önce en az 4 saat veya tamamen uyanana kadar bekleyin.

Ambien’i asla daha büyük miktarlarda veya reçete edilenden daha uzun süre almayın.

Gün içinde veya yatmadan hemen önce alkol aldıysanız zolpidem almayınız.

Bu ilacı almadan önce

Ambien kullanan bazı insanlar araba kullanmak, yemek yemek, yürümek, telefon görüşmeleri yapmak veya seks yapmak gibi faaliyetlerde bulundular ve daha sonra bu faaliyetle ilgili hiçbir anıya sahip değiller. Bu başınıza gelirse, bu ilacı almayı bırakın ve doktorunuzla uyku bozukluğunuz için başka bir tedavi hakkında konuşun.

Zolpidem alerjiniz varsa Ambien kullanmamalısınız. Tabletler laktoz içerebilir. Laktoza duyarlıysanız dikkatli olun.

Ambien, 18 yaşından küçükler tarafından kullanım için onaylanmamıştır.

Bu ilacın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, daha önce geçirdiyseniz doktorunuza söyleyin:

 • depresyon , akıl hastalığı veya intihar düşünceleri;
 • uyuşturucu veya alkol bağımlılığı;
 • akciğer hastalığı veya solunum problemleri;
 • uyku apnesi (uyku sırasında solunum durur); veya
 • karaciğer veya böbrek hastalığı.

Ambien’i hamileliğin son 3 ayında kullanmak yenidoğanda uyuşukluğa veya solunum sorunlarına neden olabilir .

Bu ilacı kullanırken emzirmek güvenli olmayabilir. Herhangi bir riski doktorunuza sorun.

Ambien’i nasıl almalıyım?

Ambien’i aynen doktorunuzun önerdiği şekilde alın. Reçete etiketinizdeki tüm talimatları izleyin. Bu ilacı asla daha büyük miktarlarda veya reçete süresinden daha uzun süre kullanmayın.

Önerilen zolpidem dozları erkeklerde ve kadınlarda aynı değildir ve bu ilacın çocuklarda kullanılması onaylanmamıştır.

Size sağlanan tüm hasta bilgilerini, ilaç kılavuzlarını ve talimat sayfalarını okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Zolpidem alışkanlık oluşturabilir. Kötüye kullanım bağımlılık, aşırı doz veya ölüme neden olabilir. Bu ilacı satmak veya başkasına vermek yasalara aykırıdır.

Sizinle aynı semptomlara sahip olsalar bile bu ilacı başka bir kişiyle paylaşmayın. Önerilen Ambien dozları erkeklerde ve kadınlarda aynı değildir ve bu ilacın çocuklarda kullanılması onaylanmamıştır. Bu ilacın yanlış kullanılması tehlikeli yan etkilere neden olabilir.

Tekrar aktif hale gelmeden önce uyumak için tam 7 ila 8 saatiniz yoksa bu ilacı asla almayın.

Ambien yalnızca kısa süreli kullanım içindir. Doktorunuza uykusuzluk belirtilerinizin düzelmediğini veya bu ilacı arka arkaya 7 ila 10 gece kullandıktan sonra daha da kötüleştiğini söyleyin. Bu ilacı doktorunuzun tavsiyesi olmadan 4 veya 5 haftadan uzun süre kullanmayınız.

Uzun süreli kullanımdan sonra Ambien’i aniden kullanmayı bırakmayın, aksi takdirde hoşunuza gitmeyen çekilme belirtileri yaşayabilirsiniz. İlacı kullanmayı bıraktığınızda doktorunuza yoksunluk belirtilerini nasıl önleyeceğinizi sorun.

Uykusuzluk belirtileri, Ambien almayı bıraktıktan sonra da geri gelebilir ve öncekinden daha da kötü olabilir. Bu ilacı almayı bıraktıktan sonraki ilk birkaç gece uykusuzluğunuz hala kötüleşirse doktorunuzu arayın.

Bir Ambien CR tabletini ezmeyin, çiğnemeyin veya kırmayın. Hapı bütün olarak yutun.

Oda sıcaklığında ısı ve nemden uzak bir şekilde saklayınız. Dondurmayın.

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

Ambien gerektiğinde sadece yatmadan alındığı için, bir dozu kaçırmanız olası değildir.

Aşırı doz alırsam ne olur?

Acil tıbbi yardım isteyin veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Zehirli Yardım hattını arayın. Aşırı dozda zolpidem, özellikle uyuşukluğa neden olabilecek diğer ilaçlarla birlikte alındığında ölümcül olabilir.

Doz aşımı semptomları uykululuk, kafa karışıklığı, sığ nefes alma, sersemlik hissi, bayılma veya komayı içerebilir.

Ambien alırken nelerden kaçınırım?

Uçakta uyumak gibi seyahat sırasında Ambien almaktan kaçının. İlacın etkileri geçmeden uyanmış olabilirsiniz. Amnezi (unutkanlık), Ambien’i aldıktan sonra tam 7 ila 8 saat uyumazsanız daha yaygındır.

Zolpidemin sizi nasıl etkileyeceğini bilene kadar araba kullanmaktan veya tehlikeli faaliyetlerden kaçının. Ambien’i aldıktan sonra sabahları hala uykulu hissedebilirsiniz ve tepkileriniz bozulabilir. Araba sürmeden, makineyi çalıştırmadan, bir uçağa pilotluk yapmadan veya uyanık ve uyanık olmanızı gerektiren herhangi bir şey yapmadan önce tamamen uyanana kadar bekleyin.

Gün içinde veya yatmadan hemen önce alkol aldıysanız bu ilacı almayınız.

Ambien yan etkileri

Zolpidem ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Alerjik reaksiyon belirtileri varsa Ambien’i kullanmayı bırakın ve acil tıbbi yardım alın : kurdeşen; nefes almada zorluk; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Depresyon, anksiyete , saldırganlık, ajitasyon , kafa karışıklığı, alışılmadık düşünceler, halüsinasyonlar, hafıza problemleri, kişilik değişiklikleri, risk alma davranışları, azalmış engellemeler, tehlike korkusu veya düşünceler gibi yeni veya kötüleşen semptomları doktorunuza bildirin. intihar veya kendine zarar verme.

Bu ilacı kullanmayı bırakın ve varsa derhal doktorunuzu arayın.

 • Göğüs ağrısı, hızlı veya düzensiz kalp atışı , nefes darlığı hissi;
 • nefes alma veya yutma güçlüğü; veya
 • Bayılacakmışsın gibi hissediyorum.

Ambien’in yatıştırıcı etkisi yaşlı yetişkinlerde daha güçlü olabilir.

Baş dönmesi veya şiddetli uyuşukluk düşmelere, kazalara veya ciddi yaralanmalara neden olabilir.

Ortak Ambien yan etkileri şunları içerebilir:

 • gündüz uyuşukluk, baş dönmesi, halsizlik, “uyuşturulmuş” veya sersemlik hissi;
 • yorgunluk hissi, koordinasyon kaybı;
 • tıkalı burun, ağız kuruluğu, burun veya boğazda tahriş;
 • mide bulantısı , kabızlık , ishal , mide rahatsızlığı;
 • baş ağrısı, kas ağrısı.

Bu, yan etkilerin tam listesi değildir ve diğerleri ortaya çıkabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzu arayın.

Ambien’i başka hangi ilaçlar etkiler?

Ambien’i sizi uykulu yapan diğer ilaçlarla birlikte kullanmak bu etkiyi daha da kötüleştirebilir. Opioid ilacı, uyku hapı, kas gevşetici veya anksiyete veya nöbetler için ilaç kullanmadan önce doktorunuza danışın .

Pek çok ilaç zolpidem ile etkileşime girerek onu daha az etkili hale getirebilir veya yan etkileri artırabilir. Buna reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Olası tüm etkileşimler burada listelenmemiştir. Doktorunuza mevcut tüm ilaçlarınız ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız tüm ilaçlar hakkında bilgi verin.

(Visited 87 times, 1 visits today)
İçerik faydalı oldu mu?
EvetHayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Search Window