Amiodaron nedir?

Amiodaron , kalp atışlarınızın ritmini etkiler . Ventriküllerde (kalpten kanın akmasına izin veren alt odacıklar) yaşamı tehdit eden kalp ritmi bozuklukları olan kişilerde kalbin normal şekilde atmasına yardımcı olmak için kullanılır.

Amiodaron, ventriküler taşikardi veya ventriküler fibrilasyonu tedavi etmek için kullanılır .

Amiodaron, yalnızca yaşamı tehdit eden kalp ritmi bozukluklarının tedavisinde kullanım içindir.

Önemli bilgi

Amiodaron, kalbiniz, karaciğeriniz, akciğerleriniz veya görmeniz üzerinde tehlikeli yan etkilere neden olabilir.

Amiodaron veya iyota alerjiniz varsa veya kalp bloğunuz varsa, bayılmanıza neden olan yavaş kalp atışları öykünüz varsa veya kalbiniz kan pompalayamıyorsa bu ilacı almamalısınız .

Göğüs ağrısı, hızlı veya çarpan kalp atışlarınız, nefes darlığı, görme sorunları, üst karın ağrısı, kusma, koyu renkli idrar, sarılık (cildin veya gözlerin sararması) veya öksürüğünüz varsa hemen doktorunuzu arayın veya tıbbi yardım alın. yukarı kan.

Kilo değişiklikleri, aşırı yorgunluk, kuru cilt, saç incelmesi, çok sıcak veya çok soğuk hissetme, düzensiz adet dönemleri veya boynunuzda şişme (guatr) gibi tiroid problemi belirtileri varsa doktorunuza söyleyin.

Bu ilacı almadan önce

Varsa amiodaron kullanmamalısınız:

 • kalp piliniz yoksa, “AV blok” (2. veya 3. derece) olarak adlandırılan ciddi bir kalp rahatsızlığı ;
 • Bayılmanıza neden olan yavaş kalp atışları öyküsü; veya
 • Kalbiniz kanı düzgün şekilde pompalayamıyorsa.

Amiodaron, kalbinizde, karaciğerinizde, akciğerlerinizde veya tiroidinizde tehlikeli yan etkilere neden olabilir.

Bu ilacın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, daha önce geçirdiyseniz doktorunuza söyleyin:

 • astım veya başka bir akciğer hastalığı;
 • karaciğer hastalığı ;
 • tiroid bozukluğu;
 • görüş problemleri;
 • yüksek veya düşük tansiyon;
 • elektrolit dengesizliği (kanınızdaki düşük potasyum veya magnezyum seviyeleri gibi); veya
 • Göğsünüze kalp pili veya defibrilatör implante edilmişse.

Hamilelik sırasında amiodaron almak, doğmamış bir bebeğe zarar verebilir veya doğduktan sonra bebekte tiroid sorunlarına veya anormal kalp atışlarına neden olabilir. Amiodaron ayrıca çocuğun yaşamının sonraki dönemlerinde büyümesini veya gelişimini (konuşma, hareket, akademik beceriler) etkileyebilir. Hamileyseniz veya hamile kalırsanız doktorunuza söyleyin.

Bu ilacı alırken ve bıraktıktan birkaç ay sonra emzirmemelisiniz. Amiodaronun vücudunuzdan temizlenmesi uzun zaman alır. Bu süre zarfında bebeğinizi beslemenin en iyi yolu hakkında doktorunuzla konuşun.

Amiodaron’u nasıl almalıyım?

Amiodaron’u doktorunuzun yaptığı gibi alın. Reçete etiketinizdeki tüm talimatları izleyin ve tüm ilaç kılavuzlarını veya talimat sayfalarını okuyun. Doktorunuz bazen dozunuzu değiştirebilir.

İlk birkaç dozunuzu, kalp ritminizin izlenebileceği bir hastane ortamında alacaksınız.

Başka bir kalp ritmi ilacı alıyorsanız, amiodaron kullanmaya başladığınızda yavaş yavaş almayı bırakmanız gerekebilir. Doktorunuzun dozlama talimatlarını çok dikkatli izleyin.

Tabletleri yiyecekle birlikte veya yemeksiz alabilirsiniz, ancak her seferinde aynı şekilde alın.

Kalp ritminizin iyileşmesi 3 haftayı bulabilir. Kendinizi iyi hissetseniz bile ilacı belirtildiği şekilde kullanmaya devam edin.

Amiodaron, vücudunuz üzerinde uzun süreli etkilere sahip olabilir. Bu ilacı kullanırken ve son dozunuzdan birkaç ay sonra sık tıbbi testlere ihtiyacınız olabilir.

Ameliyata ihtiyacınız varsa (lazer göz ameliyatı dahil), cerraha önceden amiodaron kullandığınızı söyleyin.

Bu ilaç, belirli tıbbi testlerin sonuçlarını etkileyebilir. Size davranan herhangi bir doktora bu ilacı kullandığınızı söyleyin.

Oda sıcaklığında nem, ısı ve ışıktan uzakta saklayın.

Amiodaron dozaj bilgisi

Aritmiler için Olağan Yetişkin Dozu:

IV:
Başlangıç ​​dozu: Tedavinin ilk 24 saatinde 1000 mg, aşağıdaki infüzyon rejimi ile verilir: –
Yükleme infüzyonları: İlk 10 dakikada 150 mg (15 mg / dakika), ardından sonraki 6 saat boyunca 360 mg ( 1 mg / dak) – Bakım
infüzyonu: Kalan 18 saatte 540 mg (0.5 mg / dak)

Bakım dozu: İlk 24 saatten sonra, 0.5 mg / dak idame infüzyon hızına devam edin; etkili aritmi baskılaması için infüzyon hızını artırabilir.
Ek infüzyonlar: Ani ventriküler fibrilasyon (VF) veya hemodinamik olarak stabil olmayan ventriküler taşikardi (VT) epizodları için 10 dakikada 150 mg (15 mg / dak)

Maksimum doz: Başlangıç ​​infüzyon hızı: 30 mg / dak

Tedavi süresi: Ventriküler aritmiler stabilize olana kadar (çoğu hasta 48 ila 96 saate ihtiyaç duyar); 0,5 mg / dakikaya kadar idame infüzyonu 3 haftaya kadar devam ettirilebilir.

Yorumlar: İlk 24 saat için 2100 mg’dan yüksek ortalama günlük dozlar, hipotansiyon riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Kullanım: Diğer tedaviye yanıt vermeyen hastalarda sık tekrarlayan VF ve hemodinamik olarak stabil olmayan VT’nin tedavisi ve profilaksisinin başlatılması.

ORAL:
Yükleme dozu: Yeterli aritmi kontrolü sağlanana kadar veya yan etkiler belirgin hale gelene kadar 1 ila 3 hafta süreyle oral yoldan 800 ila 1600 mg (bazen daha uzun), daha sonra ayarlama dozuna geçin
Ayarlama dozu: günde 600 ila 800 mg oral 1 ay sonra idame dozuna geç
Bakım dozu: günde 400 mg ağızdan

Yorumlar:
-Günde bir kez uygulanabilir; 1000 mg veya daha fazla toplam günlük dozlar için veya gastrointestinal tolerans yaşayan hastalarda günde iki kez dozlama önerilir.
-Yakın izleme, yükleme aşaması sırasında ve herhangi bir doz ayarlamasının çevresinde belirtilir.
– Bakım dozu, hasta toleransının yanı sıra semptomlar, Holter kayıtları ve / veya programlanmış elektriksel stimülasyon ile değerlendirilen antiaritmik etkiye göre belirlenmelidir; bazı hastalar 600 mg / güne kadar ihtiyaç duyabilirken, bazıları daha düşük dozlarda kontrol edilebilir.

Kullanım: Diğer antiaritmiklerin yeterli dozlarına dirençli veya alternatif ajanlara tolerans göstermeyen hastalarda yaşamı tehdit eden tekrarlayan VF veya yaşamı tehdit eden tekrarlayan hemodinamik olarak kararsız VT tedavisi.

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

Kaçırılan dozu atlayın ve bir sonraki dozunuzu normal zamanda kullanın. Bir seferde iki doz kullanmayın.

Aşırı doz alırsam ne olur?

Acil tıbbi yardım isteyin veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Zehirli Yardım hattını arayın. Aşırı dozda amiodaron ölümcül olabilir.

Doz aşımı semptomları zayıflık, yavaş kalp hızı , sersemlik hissi veya bilinç kaybını içerebilir .

Amiodaron alırken nelerden kaçınırım?

Amiodaronun sizi nasıl etkileyeceğini bilene kadar araba kullanmaktan veya tehlikeli faaliyetlerden kaçının. Tepkileriniz bozulabilir.

Greyfurt ve greyfurt suyu , amiodaron ile etkileşime girebilir ve istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Greyfurt ürünlerini kullanmaktan kaçının.

St.John’s wort içeren bitkisel bir takviye almaktan kaçının .

Amiodaron sizi daha kolay güneş yanığı haline getirebilir. Güneş ışığından veya bronzlaşma yataklarından kaçının. Dışarıda olduğunuzda koruyucu giysiler giyin ve güneş kremi (SPF 30 veya üstü) kullanın .

Amiodaron yan etkileri

Amiodaron’a karşı alerjik reaksiyon belirtileriniz varsa acil tıbbi yardım alın kovanlar ; nefes almada zorluk; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Amiodaronun vücudunuzdan tamamen temizlenmesi uzun zaman alır. Kullanmayı bıraktıktan sonra bu ilacın yan etkilerine devam edebilirsiniz.

Bu ilacı kullanmayı bıraktıktan birkaç ay sonra bile bu yan etkilerden herhangi birine sahipseniz hemen doktorunuzu arayın:

 • hırıltılı solunum, öksürük, göğüs ağrısı, kanlı mukuslu öksürük, ateş
 • yeni veya kötüleşen düzensiz kalp atışı modeli (hızlı, yavaş veya hızlı kalp atışları);
 • kendinden geçmiş gibi hafif başlı bir his;
 • bulanık görme, ışıkların etrafında haleler görme (gözleriniz ışığa karşı daha duyarlı olabilir);
 • karaciğer problemleri – mide bulantısı , kusma, mide ağrısı (sağ üst taraf), yorgunluk, koyu renkli idrar, sarılık (cildin veya gözlerin sararması);
 • sinir problemleri – koordinasyon kaybı, kas güçsüzlüğü, kontrolsüz kas hareketi veya ellerinizde veya alt bacaklarda dikenli bir his;
 • Aşırı aktif tiroid belirtileri – kilo kaybı , saçlarda incelme, sıcak hissetme, terlemede artış, titreme, gergin veya huzursuz hissetme, düzensiz adet dönemleri, boynunuzda şişme ( guatr ); veya
 • Yetersiz tiroid belirtileri – kilo alımı, yorgunluk, depresyon , konsantre olma sorunu, üşüme hissi.

Yaygın amiodaron yan etkileri şunları içerebilir:

 • bulantı, kusma, iştahsızlık; veya
 • kabızlık .

Bu, yan etkilerin tam listesi değildir ve diğerleri ortaya çıkabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzu arayın.

Başka hangi ilaçlar amiodaron’u etkiler?

Bazen bazı ilaçları aynı anda kullanmak güvenli değildir. Bazı ilaçlar, aldığınız diğer ilaçların kan seviyelerini etkileyebilir ve bu da yan etkileri artırabilir veya ilaçları daha az etkili hale getirebilir.

Amiodaron’un vücudunuzdan tamamen temizlenmesi uzun zaman alır. Amiodaron kullanmayı bıraktıktan sonra birkaç aya kadar ilaç etkileşimleri mümkündür. Bu süre zarfında herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuzla konuşun. Son amiodaron dozunuzdan bu yana ne kadar zaman geçtiğini takip edin.

Birçok ilaç amiodaron ile etkileşime girebilir. Buna reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler dahildir. Olası tüm etkileşimler burada listelenmemiştir. Doktorunuza mevcut tüm ilaçlarınız ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız tüm ilaçlar hakkında bilgi verin.

Daha fazla bilgi

Unutmayın, bunu ve diğer tüm ilaçları çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayın, ilaçlarınızı asla başkalarıyla paylaşmayın ve amiodaron’u sadece belirtilen endikasyon için kullanın.

Bu sayfada görüntülenen bilgilerin kişisel koşullarınız için geçerli olduğundan emin olmak için her zaman sağlık uzmanınıza danışın.

(Visited 9 times, 1 visits today)
İçerik faydalı oldu mu?
EvetHayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Search Window