Şu anda depresyon tedavisi görüyorsanız, antidepresanlar tedavi sürecinin bir parçası olarak reçete edilebilir. Antidepresan alıyorsanız, bunların ne hakkında olduğunu ve bunları aldıktan sonra ne beklemeniz gerektiğini öğrenmek önemlidir.

Antidepresanlar Gereksiz mi?

Birçok insan için antidepresanlar iyi çalışır ve depresyonla ilişkili semptomları azaltır. Bu ilaç, duygularınızı ve ruh halinizi etkileyen nörotransmiterler olarak bilinen beyin kimyasallarını dengelemek için çalışır. Bu antidepresanlar ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur, daha iyi uyumanızı mümkün kılar ve iştahınızı iyileştirir. İyi bir ruh halinize sahip olmak, depresyonla ilişkili semptomlardan kurtulmanıza yardımcı olur ve kendiniz için daha iyi seçimler yapmanızı sağlar.

Öyle olsa bile, sonuçlar anında değil. Antidepresanların etkilerinin hissedilmesi iki ila üç hafta sürer. Başarı şansınızı artırmak için ilaçları her gün almanız tavsiye edilir. Birkaç hafta sonra herhangi bir değişiklik olmadığını fark ederseniz, doktorunuza danışabilirsiniz. İşe yarayabilecek farklı bir antidepresan yazabilirler.

Antidepresanların Yan Etkileri Nelerdir?

Tıpkı diğer ilaçlar gibi antidepresanlar da işe yarıyor ve birkaç yan etkiye neden olabilir. İçerirler:

 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Uykusuzluk
 • Uyuşukluk
 • Düşük cinsel dürtü
 • Kilo alma
 • Kuru ağız

Farklı antidepresanlar farklı yan etkilere neden olur. SSRI’lar (seçici serotonin geri alım inhibitörleri), TCA’lar (trisiklik antidepresanlar) veya MAOI’ler (monoamin oksidaz inhibitörleri) gibi eski tip depresyon ilaçlarına kıyasla daha az yan etki gösterir.

Öyle olsa bile, farklı ilaçlar farklı insanları farklı şekillerde etkiler. Bu nedenle, depresyonunuz için en iyi kombinasyonu bulmak için doktorunuzun reçetesine uymanız önerilir.

Çoğu yan etki, ortaya çıkması durmadan önce bir hafta veya biraz daha uzun süre devam eder. Bazı yan etkiler, dozun tamamlanması için gereken süre boyunca devam edebilir. Yan etkiler sizin için dayanılmaz hale gelirse, doktorunuza bildirin. Uygulanan antidepresanların dozajını veya türünü ayarlayabilirler. İlacı alışkın olduğunuzdan farklı bir zamanda almanız da yan etkilerle baş etmenin bir yolu olarak önerilebilir.

Doktorunuza haber vermeden antidepresan almayı bırakmayın. Doktorunuzla konuşmak, sizin için mükemmel karışımı elde etmeye çalışırken sizi ilaç altında tutmalarına izin verir. Gerekirse, doktorunuz sizi ilaçlardan güvenli bir şekilde ayırmak için en iyi yerdedir.

Depresyon İçin Diyet İpuçları: Sınırlandırılması veya Kaçınılması Gereken Şeyler

Antidepresanlar işe yarıyor mu? Evet, yapıyorlar ama diyetinize de dikkat etmeniz gerekiyor. Aşağıda bazı kullanışlı ipuçları verilmiştir.

1. Meyve suyu

Bütün meyveler lif bakımından zengindir ve bu da daha hızlı doymanızı sağlar. Meyve lifi tükettiğinizde vücuttaki enerji kullanımını yavaşlatır. Meyvelerin suyu sıkılarak meyve suyu yapılır. Bu, yalnızca besleyici şekerler içtiğiniz anlamına gelir. Kan şekerinizin yükselmesine neden olur ve kısa bir süre sonra sizi acıktırır. Açlık sizi huysuzlaştırır ve bu depresyona iyi gelmez.

Bütün meyveleri yemeniz ve susadığınızda meyve suları yerine içme suyu tercih etmeniz önerilir.

2. Ekmek

Ekmek, işlenmiş beyaz zemin kullanılarak yapılır. Bu, enerji seviyenizde bir artışa neden olur. Bu sizi anlık olarak enerjik hissetmenize neden olur. Bir süre sonra, kendinizi zayıf hissetmenize neden olan bir enerji çökmesine neden olur. Bu enerji artışı ve ani düşük anlar depresyon için iyi değildir.

Bu nedenle hamur işlerinizde tam tahıl kullanmanız tavsiye edilir.

3. Hafif Pansuman

Şekerli sosu kullanmaktan kaçınan çoğu insan, sonunda hafif veya şekersiz pansumanlar kullanır. Bunlar şekersiz olarak kabul edilir çünkü tatlılıklarını şeker yerine yapay tatlandırıcılardan alırlar. Bu yapay tatlandırıcılar depresyonla bağlantılıdır ve semptomları daha da kötüleştirdiği bilinmektedir.

İçindekiler için etiketi kontrol etmeniz ve ayrıca pansumanınızı evde sıfırdan yapmayı düşünmeniz önerilir.

4. Kahve

Kahvenin, sizi tetikte tutmak için beyin hücrelerinizi aşırı harekete geçirmeye çalıştığı için sizi gergin ve gergin yaptığı bilinmektedir. Kahve aynı zamanda uyku düzeninizi de bozar ve bu, depresyon ilaçları için ters etki yaratır.

Depresyonun üstesinden gelene kadar kafeinsiz tüketmeyi düşünün.

5. Alkol

Alkol, iyi bir gece uykusunun tadını çıkarma yeteneğinizi bozar. Yeterince dinlenmemek kaygı seviyenizi yükseltir ve depresyonunuzu kötüleştirir. Alkol bazen sinirlerinizi yatıştırabilse de depresyondan kurtulduğunuzda içkiyi bırakmanız tavsiye edilir.

6. Şekerleme

Şekerleme sadece şekerle değil, aynı zamanda trans yağlar açısından da zengindir. Bunlar depresyon semptomlarıyla bağlantılıdır. Kısmen hidrojene yağların içerikte bulunmadığından emin olmak için ürün etiketlerinizi kontrol etmeniz önemlidir.

Balık, avokado ve kuruyemişlerden sağlıklı yağları tercih edin. 

Depresyonunuzu Daha Kötü Hale Getirmekten Nasıl Kaçınabilirsiniz?

Antidepresanlar işe yarıyor mu? Antidepresanlar gerçekten işe yarasa da, mümkünse depresyondan kaçınmak en iyisidir. İşte depresyondan kaçınmanın basit yolları.

 1. Egzersiz yapmak  – egzersiz, vücudun ruh halinizi yükseltmek için çalışan iyi hissetme hormonunu salmasına yardımcı olur. Bu ezici üzüntüden kurtulmaya yardımcı olduğu için depresyonu olan kişiler için şiddetle tavsiye edilir.
 2. Sağlıklı kalın  – fiziksel sağlığınıza odaklanırken, aynı zamanda zihinsel sağlığınıza da odaklanmanız gerekir. Zihin ve bedeniniz birbirine bağlıdır. Vücudunuza iyi bakmadığınızda, zihni etkileyecek ve bunun tersi de gerçekleşebilir ve nüksetmeye yol açabilir. Depresyon kalp rahatsızlıklarına ve şeker hastalığına neden olabilir.
 3. Stresi azaltın  – sorunlar yüzünden çok sık strese girmekten kaçınmak önemlidir. Stres depresyona yol açar. Her zaman programlarınız ve günlük aktiviteleriniz için planlar oluşturun. Bu, plansız çalışmanın aksine, yalnızca her gün yönetebileceğiniz şeylerle başa çıkmanıza yardımcı olur ve bu da sizi strese sokar.
 4. Ne yediğinize dikkat edin  – depresyonla ilişkili gıdalardan kaçınmak önemlidir. Ruh halinizi yükseltmek için ideal olan bazı yiyecekler var. Ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı oldukları için omega 3 ve folik asit açısından zengin yiyecekleri tercih edin. Sebzeler, kabuklu yemişler, tam tahıl ve meyveler açısından zengin besinler de şiddetle tavsiye edilir.
(Visited 1 times, 1 visits today)
İçerik faydalı oldu mu?
EvetHayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close Search Window