Asetaminofen ve Hidrokodon nedir?

Asetaminofen (ya da Parasetamol) ve hidrokodon, orta ve orta derecede şiddetli ağrıları gidermek için kullanılan bir kombinasyon ilaçtır.

Hidrokodon, narkotik ağrı kesiciler adı verilen bir ilaç grubundadır.

Asetaminofen, hidrokodonun etkilerini artıran daha az etkili bir ağrı kesicidir.

Asetaminofen ve hidrokodon, bu ilaç kılavuzunda listelenenlerin dışındaki amaçlar için de kullanılabilir.

Önemli bilgi

ASETAMİNOFEN VE HİDROKODONUN YANLIŞ KULLANIMI BAĞIMLILIK, AŞIRI DOZ VE ÖLÜME NEDEN OLABİLİR. İlacı başkalarının ulaşamayacağı bir yerde saklayın.

Hidrokodon alışkanlık oluşturabilir ve yalnızca reçete edildiği kişi tarafından kullanılmalıdır. İlacı, başkalarının ulaşamayacağı güvenli bir yerde saklayın. Asetaminofen ve hidrokodon, düşüncelerinizi veya tepkilerinizi bozabilecek yan etkilere neden olabilir. Uyanık ve uyanık olmanızı gerektiren herhangi bir şey yaparsanız dikkatli olun.

Hamilelik sırasında opioid ilacı almak yenidoğanda yaşamı tehdit eden yoksunluk belirtilerine neden olabilir.

Opioid ilacını alkolle veya uyuşukluğa neden olan veya nefesinizi yavaşlatan diğer ilaçlarla birlikte kullanırsanız ölümcül yan etkiler ortaya çıkabilir.

Günde üçten fazla alkollü içecek içiyorsanız veya alkollü karaciğer hastalığınız (siroz) olduysa doktorunuza söyleyin. Asetaminofen içeren ilaçları alamayabilirsiniz.

Asetaminofen ve hidrokodon almayı bırakın ve derinizde kızarıklık veya yayılan ve kabarma ve soyulmaya neden olan bir kızarıklık varsa hemen doktorunuzu arayın.

Bu ilacı almadan önce

Asetaminofen veya hidrokodona alerjiniz varsa veya varsa, bu ilacı kullanmamalısınız.

 • şiddetli astım veya solunum problemleri; veya
 • midenizde veya bağırsaklarınızda bir tıkanma.

Asetaminofen veya hidrokodonun sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, daha önce geçirdiyseniz doktorunuza söyleyin:

 • solunum problemleri, uyku apnesi ;
 • karaciğer hastalığı ;
 • uyuşturucu veya alkol bağımlılığı;
 • böbrek hastalığı;
 • Bir baş yaralanması ya da nöbetler ;
 • idrara çıkma sorunları; veya
 • Tiroid, pankreas veya safra keseniz ile ilgili problemler.

Hamileyken opioid ilacı kullanırsanız, bebeğiniz ilaca bağımlı hale gelebilir. Bu, doğduktan sonra bebekte hayatı tehdit eden yoksunluk belirtilerine neden olabilir. Opioidlere bağlı olarak doğan bebeklerin birkaç hafta tıbbi tedaviye ihtiyacı olabilir.

Emzirmeyin. Asetaminofen ve hidrokodon anne sütüne geçebilir ve emzirilen bir bebekte uyuşukluğa, solunum problemlerine veya ölüme neden olabilir.

Asetaminofen ve hidrokodonu nasıl almalıyım?

Asetaminofen ve hidrokodonu aynen sizin için reçete edildiği gibi alın. Reçete etiketinizdeki tüm talimatları izleyin. Asla asetaminofen ve hidrokodonu daha büyük miktarlarda veya reçete edilenden daha uzun süre almayın. Aşırı doz, karaciğerinize zarar verebilir veya ölüme neden olabilir. Bu ilacı daha fazla kullanmak için artan bir dürtü hissederseniz, doktorunuza söyleyin.

Bu ilacı asla başka biriyle, özellikle de uyuşturucu kullanımı veya bağımlılığı öyküsü olan biriyle paylaşmayın. YANLIŞ KULLANIM BAĞIMLILIĞA, AŞIRI DOZA VE ÖLÜME NEDEN OLABİLİR. İlacı başkalarının ulaşamayacağı bir yerde saklayın. Asetaminofen ve hidrokodon satmak veya vermek yasalara aykırıdır.

Sıvı ilacı dikkatlice ölçün. Sağlanan dozlama şırıngasını kullanın veya bir ilaç doz ölçüm cihazı kullanın (mutfak kaşığı değil).

Ameliyat veya tıbbi testlere ihtiyacınız varsa, bu ilacı kullandığınızı önceden doktora söyleyin.

Bu ilacı aniden kullanmayı bırakmamalısınız. Dozunuzu azaltma konusunda doktorunuzun talimatlarını izleyin.

Asetaminofen ve hidrokodonu nem ve ısıdan uzakta oda sıcaklığında saklayın. İlacınızı takip edin. Herhangi birinin yanlış veya reçetesiz kullanıp kullanmadığının farkında olmalısınız.

Artık opioid ilaçlarını saklamayın. Bu ilacı yanlışlıkla veya yanlış kullanan bir kişide sadece bir doz ölüme neden olabilir. Eczacınıza bir ilaç geri alma imha programını nerede bulacağınızı sorun. Geri alma programı yoksa, kullanılmayan ilacı tuvalete atın.

Asetaminofen ve hidrokodon alırken nelerden kaçınırım?

Asetaminofen ve hidrokodonun sizi nasıl etkileyeceğini bilene kadar araba kullanmaktan veya makine kullanmaktan kaçının. Baş dönmesi veya uyuşukluk düşmelere, kazalara veya ciddi yaralanmalara neden olabilir.

Alkol içme. Tehlikeli yan etkiler veya ölüm meydana gelebilir.

Asetaminofen (bazen APAP olarak kısaltılır) içerebilen başka herhangi bir ilacı kullanmadan önce bir doktor veya eczacıya danışın. Bazı ilaçları birlikte almak ölümcül bir aşırı doza neden olabilir.

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

Bu ilaç ağrı için kullanıldığından, bir dozu kaçırmanız olası değildir. Bir sonraki dozunuz için neredeyse zamanı gelmişse, kaçırdığınız herhangi bir dozu atlayın. Bir seferde iki doz kullanmayın.

Aşırı doz alırsam ne olur?

Acil tıbbi yardım isteyin veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Zehirli Yardım hattını arayın. Aşırı dozda asetaminofen ve hidrokodon ölümcül olabilir.

Asetaminofen doz aşımının ilk belirtileri arasında iştahsızlık, bulantı , kusma , mide ağrısı, terleme ve kafa karışıklığı veya halsizlik yer alır. Daha sonraki belirtiler arasında karnınızın üst kısmında ağrı, koyu renkli idrar ve cildinizde veya gözlerinizin beyazlarında sararma olabilir.

Doz aşımı ayrıca şiddetli kas güçsüzlüğüne, göz bebeklerinin tam olarak belirlenmesine, çok yavaş nefes almaya, aşırı uyuşukluğa veya komaya neden olabilir.

Asetaminofen ve hidrokodon yan etkileri

Asetaminofen veya hidrokodona karşı alerjik reaksiyon belirtileriniz varsa acil tıbbi yardım alın kurdeşen ; nefes almada zorluk; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Opioid ilaç nefesinizi yavaşlatabilir veya durdurabilir ve ölüm meydana gelebilir. Sizinle ilgilenen bir kişi, uzun duraklamalarla, mavi renkli dudaklarla yavaş nefes alıyorsanız veya uyanmakta güçlük çekiyorsanız, acil tıbbi yardım almalıdır.

Nadir durumlarda, asetaminofen ölümcül olabilen ciddi bir cilt reaksiyonuna neden olabilir. Bu, geçmişte asetaminofen almış olsanız ve reaksiyon göstermemiş olsanız bile meydana gelebilir. Deride kızarıklık veya yayılan ve kabarma ve soyulmaya neden olan bir kızarıklık varsa, bu ilacı almayı bırakın ve hemen doktorunuzu arayın.

Varsa hemen doktorunuzu arayın:

 • gürültülü nefes alma, iç çekme, sığ nefes alma, uyku sırasında duran nefes alma;
 • kendinden geçmiş gibi hafif başlı bir his;
 • karaciğer problemleri – mide bulantısı, üst karın ağrısı, yorgunluk, iştahsızlık, koyu renkli idrar, kil renkli dışkı, sarılık (cildin veya gözlerin sararması); veya
 • düşük kortizol seviyeleri – mide bulantısı, kusma, iştahsızlık, baş dönmesi, kötüleşen yorgunluk veya halsizlik.

Ajitasyon, halüsinasyonlar, ateş, terleme, titreme, hızlı kalp atış hızı , kas sertliği, seğirme, koordinasyon kaybı, mide bulantısı, kusma veya ishal gibi serotonin sendromu semptomlarınız varsa hemen tıbbi yardım isteyin .

Yaşlı yetişkinlerde ve fazla kilolu , yetersiz beslenen veya zayıflamış kişilerde ciddi yan etkiler daha olası olabilir .

Uzun süreli opioid ilaç kullanımı, erkeklerde veya kadınlarda doğurganlığı (çocuk sahibi olma yeteneği) etkileyebilir. Doğurganlık üzerindeki opioid etkilerinin kalıcı olup olmadığı bilinmemektedir.

Yaygın asetaminofen veya hidrokodon yan etkileri şunları içerir:

 • baş dönmesi, uyuşukluk, yorgun hissetme;
 • mide bulantısı, kusma, mide ağrısı;
 • kabızlık
 • baş ağrısı .

Bu, yan etkilerin tam listesi değildir ve diğerleri ortaya çıkabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzu arayın.

Başka hangi ilaçlar asetaminofen ve hidrokodonu etkiler?

Bazı diğer ilaçları almaya başlarsanız veya bırakırsanız nefes alma problemleriniz veya yoksunluk semptomlarınız olabilir. HIV veya hepatit C’yi tedavi etmek için ayrıca bir antibiyotik , antifungal ilaç, kalp veya tansiyon ilacı, nöbet ilacı veya ilaç kullanıyorsanız, doktorunuza söyleyin.

Opioid ilaçları diğer birçok ilaçla etkileşime girebilir ve tehlikeli yan etkilere veya ölüme neden olabilir. Şunları da kullanıp kullanmadığınızı doktorunuzun bildiğinden emin olun:

 • soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, bronkodilatör astım / KOAH ilaçları veya bir diüretik (“su hapı”);
 • hareket hastalığı , irritabl bağırsak sendromu veya aşırı aktif mesane için ilaçlar ;
 • diğer narkotik ilaçlar – opioid ağrı kesici ilaç veya reçeteli öksürük ilacı;
 • Valium gibi bir yatıştırıcı – diazepam , alprazolam , lorazepam , Xanax , Klonopin , Versed ve diğerleri;
 • sizi uykulu hale getiren veya nefesinizi yavaşlatan ilaçlar – uyku hapı, kas gevşetici, duygudurum bozukluklarını veya akıl hastalığını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar;
 • vücudunuzdaki serotonin düzeylerini etkileyen ilaçlar – bir uyarıcı veya depresyon ilacı , Parkinson hastalığı , migren baş ağrıları, ciddi enfeksiyonlar veya bulantı ve kusma .

Bu liste tamamlanmadı. Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere asetaminofen ve hidrokodon ile etkileşime girebilir . Olası tüm etkileşimler burada listelenmemiştir.

Daha fazla bilgi

Unutmayın, bunu ve diğer tüm ilaçları çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklayın, ilaçlarınızı asla başkalarıyla paylaşmayın ve asetaminofen veya hidrokodonu sadece belirtilen endikasyon için kullanın.

Bu sayfada görüntülenen bilgilerin kişisel koşullarınız için geçerli olduğundan emin olmak için her zaman sağlık uzmanınıza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir