Asiklovir nedir?

Asiklovir , antiviral bir ilaçtır. Vücuttaki herpes virüsünün büyümesini ve yayılmasını yavaşlatır. Uçuğu iyileştirmez, ancak enfeksiyonun semptomlarını azaltabilir.

Asiklovir, genital herpes, uçuk, zona ve suçiçeği gibi herpes virüslerinin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır.

Sitavig (asiklovir tablet, gecikmeli salım) sadece dudaklardaki uçukların tedavisinde kullanım içindir. Sitavig, genital herpes’i tedavi etmeyecektir.

Önemli bilgi

Asiklovir’i doktorunuzun reçete ettiği süre boyunca alın. Enfeksiyon tamamen tedavi edilmeden belirtileriniz iyileşebilir.

Asiklovir ile tedaviye, semptomların (karıncalanma, yanma, kabarcıklar gibi) ilk kez ortaya çıkmasından sonra mümkün olan en kısa sürede başlanmalıdır.

Herpes enfeksiyonları bulaşıcıdır ve asiklovir ile tedavi edilirken bile diğer insanlara bulaşabilir. Enfekte bölgelerin diğer insanlarla temas etmesine izin vermekten kaçının. Enfekte bir bölgeye dokunmaktan ve ardından gözlerinize dokunmaktan kaçının. Enfeksiyonun başkalarına geçmesini önlemek için ellerinizi sık sık yıkayın.

Bu ilacı almadan önce

Asiklovir veya valasiklovire (Valtrex) alerjiniz varsa bu ilacı almamalısınız. Süt proteinlerine alerjiniz varsa asiklovir bukkal tabletleri (Sitavig) almamalısınız.

Bu ilacın sizin için güvenli olduğundan emin olmak için, varsa, doktorunuza bildirin.

 • böbrek hastalığı; veya
 • zayıf bir bağışıklık sistemi (hastalığın neden olduğu veya belirli bir ilacın kullanılması).

Hamileyseniz veya emziriyorsanız doktorunuza söyleyin.

Bebeğiniz doğduğunda genital bir lezyonunuz varsa, doğum sırasında bebeğinize uçuk geçebilir. Genital herpesiniz varsa, hamilelik sırasında uçuk lezyonlarının önlenmesi çok önemlidir. Enfeksiyonunuzu en iyi şekilde kontrol etmek için ilacınızı belirtildiği şekilde alın.

Bu ilacı kullanırken emzirmek güvenli olmayabilir. Herhangi bir risk hakkında doktorunuza danışın.

Asiklovir, 2 yaşından küçük bir çocuğa verilmemelidir.

Asiklovir’i nasıl almalıyım?

Asiklovir’i aynen doktorunuzun yaptığı gibi alın. Reçete etiketinizdeki tüm talimatları izleyin ve tüm ilaç kılavuzlarını veya talimat sayfalarını okuyun.

Semptomların (karıncalanma, yanma, kabarcıklar gibi) ilk ortaya çıkmasından sonra mümkün olan en kısa sürede asiklovir almaya başlayın. Uçuk görünmeden önce, satılan temel semptomları ilk kez fark ettikten sonra 1 saat içinde Sitavig’i almaya başlayın.

İlacınızla birlikte verilen Kullanım Talimatlarını okuyun ve dikkatlice uygulayın. Bu talimatları anlamadıysanız doktorunuza veya eczacınıza sorunuz.

Bukkal tableti ezmeyin, çiğnemeyin, emmeyin veya yutmayın. Tabletin düz tarafını üst diş etine karşı, ağzın uçuğunla aynı tarafa yerleştir. Tabletin gün boyunca ağzınızda çözünmesine izin verin. Bukkal tablet yerindeyken normal şekilde yiyip içebilirsiniz.

Küçük bir çocuğa asiklovir bukkal tablet vermeyin yoksa boğulma meydana gelebilir.

Bir dozu ölçmeden önce oral süspansiyonu (sıvı) sallayın. Sağlanan dozlama şırıngasını kullanın veya bir ilaç doz ölçüm cihazı kullanın (mutfak kaşığı değil).

Asiklovir dozları, kiloya bağlıdır (özellikle çocuklarda ve gençlerde). Kilo alırsanız veya kaybederseniz doz ihtiyaçlarınız değişebilir.

Böbreklerinizin düzgün çalışmasını sağlamak için bu ilacı alırken bol su içirin.

Belirtileriniz hızla düzelse bile, bu ilacı tam öngörülen süre boyunca kullanın. Dozu atlamak, virüsünüzün ilaca dirençli olma riskini artırabilir.

Herpes virüslerinin neden olduğu lezyonlar olabildiğince temiz ve kuru tutulmalıdır. Bol giysiler giymek lezyonların tahriş olmasını önlemeye yardımcı olabilir.

Oda sıcaklığında ısı ve nemden uzak bir şekilde saklayınız.

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

İlacı mümkün olan en kısa sürede alın, ancak bir sonraki dozunuz için neredeyse zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın. Bir seferde iki doz almayınız.

Aşırı doz alırsam ne olur?

Acil tıbbi yardım isteyin veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Zehirli Yardım hattını arayın.

Asiklovir alırken nelerden kaçınırım?

Ağzınızda bukkal tablet varken dişlerinizi fırçalamaktan, sakız çiğnemekten veya üst protez takmaktan kaçının. Ağzınızı nazikçe çalkalayabilirsiniz. Ağız kuruluğunu önlemek için bol sıvı tüketin.

Herpes enfeksiyonları bulaşıcıdır ve asiklovir ile tedavi edilirken bile diğer insanlara bulaşabilir. Enfekte bölgelerin diğer insanlarla temas etmesine izin vermekten kaçının. Enfekte bir bölgeye dokunmaktan ve ardından gözlerinize dokunmaktan kaçının. Enfeksiyonun başkalarına geçmesini önlemek için ellerinizi sık sık yıkayın.

Asiklovir kullanmak, genital herpes’i cinsel partnerinize geçirmenizi engellemez. Aktif lezyonlarınız varken veya bir salgının ilk semptomları varken cinsel ilişkiden kaçının. Genital herpes, hiçbir semptomunuz olmasa bile, cildinizden “viral dökülme” yoluyla bulaşıcı olabilir.

Asiklovir yan etkileri

Asiklovire karşı alerjik reaksiyon belirtileriniz varsa acil tıbbi yardım alın kovanlar ; zor nefes alma; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Varsa hemen doktorunuzu arayın:

 • kolay morarma veya kanama, cildinizin altında mor veya kırmızı noktasal noktalar;
 • davranış değişiklikleri;
 • kafa karışıklığı, halüsinasyonlar; veya
 • böbrek probleminin belirtileri – az veya hiç idrar yapma; ağrılı veya zor idrara çıkma; ayaklarınızda veya ayak bileklerinizde şişme; yorgunluk veya nefes darlığı hissi.

Yaygın asiklovir yan etkileri şunları içerebilir:

 • hafif cilt ağrısı;
 • kızarıklık, kaşıntı;
 • bulantı , kusma , ishal ;
 • baş ağrısı ; veya
 • asiklovir bukkal tablet kullanırken ağız ağrısı.

Bu, yan etkilerin tam listesi değildir ve diğerleri ortaya çıkabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzu arayın. Yan etkileri 1-800-FDA-1088’de FDA’ya bildirebilirsiniz.

Asikloviri başka hangi ilaçlar etkiler?

Asiklovir, özellikle enfeksiyonlar, kanser, osteoporoz , organ nakli reddi, bağırsak bozuklukları veya ağrı veya artrit (aspirin, Tylenol , Advil ve Aleve dahil ) için bazı ilaçları da kullanıyorsanız böbreklerinize zarar verebilir.

Diğer ilaçlar reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar, vitaminler ve bitkisel ürünler de dahil olmak üzere asiklovir ile etkileşime girebilir. Doktorunuza mevcut tüm ilaçlarınız ve kullanmaya başladığınız veya kullanmayı bıraktığınız tüm ilaçlar hakkında bilgi verin.

Konular:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir