Aşırı aktif mesane nedir?

Aşırı aktif mesane, kontrol edilmesi zor olan ani bir idrara çıkma dürtüsüdür. Mesane kasları normalden daha fazla kasıldığında (sıkıldığında) ortaya çıkar. Bu, sık veya ani bir idrara çıkma ihtiyacına neden olur. 24 saat içinde genellikle 8 defadan fazla idrara çıkmanız gerekir. İdrar yapmak için gece yarısı birden fazla kalkmanız gerekebilir. Ayrıca tuvalete gitmeden önce idrar kaçırabilirsiniz.

Aşırı aktif mesane riskimi ne artırır?

Aşırı aktif mesane riskiniz yaşlandıkça artar. Önceki vajinal doğum, kronik kabızlık ve diyabet riskinizi artırır. Obezite, sinir yaralanması, felç ve omurilik sorunları da riskinizi artırır.

Aşırı aktif mesane nasıl teşhis edilir?

Sağlık uzmanınız semptomlarınız, tıbbi geçmişiniz ve mevcut ilaçlarınız hakkında sorular soracaktır. Semptomlarınıza neden olabilecek sorunları aramak için pelvik bölgenizi ve karnınızı inceleyecektir. Belirtilerinizin nedenini bulmanıza yardımcı olması için kan ve görüntüleme testlerine ihtiyacınız olabilir. İdrar kalıplarınızın bir kaydını tutmanız istenebilir. 24 saat içinde kaç kez idrar yaptığınızı, miktarını ve idrar sızıntısı olup olmadığını yazın.

Aşırı aktif mesane nasıl yönetilir?

 • Mesanenizi eğitin. Gitme dürtüsü hissetmeseniz bile her 2 saatte bir gibi belirli zamanlarda banyoya gidin. Gitme dürtüsünü hissettiğinizde idrarınızı tutmayı da deneyebilirsiniz. Örneğin, gitme dürtüsü hissettiğinizde idrarınızı 5 dakika tutun. Bu kolaylaştıkça idrarınızı 10 dakika tutun. Mesanenizi kontrol etmeye yardımcı olması için her 3 veya 4 saatte bir çalışın.
 • Sıvıları belirtildiği gibi sınırlayın. Bu, idrara çıkma miktarını azaltmaya yardımcı olabilir. Her gün ne kadar sıvı içmeniz gerektiğini ve sizin için hangi sıvıların en iyisi olduğunu sorun. Uyumadan birkaç saat önce sıvılardan kaçının. Kafein ve alkolü sınırlayın.
 • Düzenli egzersiz yapın ve sağlıklı kilonuzu koruyun. Sağlık uzmanınıza ne kadar tartmanız gerektiğini ve sizin için en iyi egzersiz planını sorun. Fazla kilo, mesanenize baskı uygular ve semptomlarınızı daha da kötüleştirebilir. Fazla kiloluysanız kilo verme planı oluşturmanıza yardım etmesini isteyin.
 • Sık sık pelvik kas egzersizleri yapın. Pelvik kaslarınız idrar yapmayı bırakmanıza yardımcı olur. Bu kasları 5 saniye sıkıca sıkın, ardından 5 saniye gevşetin. Yavaş yavaş 10 saniye boyunca sıkmaya çalışın. Günde 3 set 15 tekrar yapın veya belirtildiği gibi. Bu, pelvik kaslarınızı güçlendirmeye ve mesane kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

Aşırı aktif mesane nasıl tedavi edilir?

Diğer yöntemler işe yaramıyorsa aşağıdaki tedaviler yapılabilir:

 • Mesanenizi rahatlatmak ve idrara çıkmayı azaltmak için ilaçlar verilebilir.
 • Sakral sinir stimülasyonu , cildinizin altına yerleştirilen küçük bir cihaz aracılığıyla sakral sinirinize elektrik sinyalleri gönderir. Sakral siniriniz mesanenizi, sfinkterinizi ve pelvik taban kaslarınızı kontrol eder.
 • Diğer tüm tedaviler mesanenizi kontrol etmenize yardımcı olmazsa ameliyat yapılabilir.

Doktorumu ne zaman aramalıyım?

 • İdrarınız pembe veya idrarda kan olduğunu fark ettiniz.
 • İdrar yaparken ağrınız var.
 • İlacınızı aldıktan sonra bile semptomlarınız devam ediyor.
 • Durumunuz veya bakımınızla ilgili sorularınız veya endişeleriniz var.
(Visited 8 times, 1 visits today)
İçerik faydalı oldu mu?
EvetHayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Search Window