Aspirin, enfeksiyonlar, artrit veya baş ağrısının neden olduğu şişlik, ağrı, kızarıklık veya ateşi yönetmeye yardımcı olmak için tezgahta mevcuttur. Aşağıdaki bilgiler, dikkat etmeniz gereken maksimum dozu ve aspirin kullanırken dikkat etmeniz gerekenleri özetlemenize yardımcı olacaktır.

Aspirin Maksimum Doz

 1. Yetişkinlere tipik olarak artrit veya ateşi yönetirken günde dört defaya kadar 300-1000 mg aspirin almaları önerilir. Dozlar günde 4 gr veya 4000 mg’ı geçmemelidir. Uygulanması gereken spesifik dozaj, tedavi edilen duruma göre değişecektir.
 2. Koroner arter hastalığından şüphelenilen veya belgelenen bir kişide miyokard enfarktüsünü önlemek için aspirin kullanırken 75 mg veya daha düşük bir doz uygulayın.

Aspirin Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi aspirin kullanmak da yan etkilere neden olabilir.

 1. Aspirinin yaygın yan etkileri mide bulantısı, kusma veya mide ağrısı olabilir.
 2. Aspirinin ciddi yan etkileri arasında işitme kaybı, deri döküntüsü, kulak çınlaması, baş dönmesi, uyuşukluk, nefes alma sorunları, kafa karışıklığı ve siyah veya kanlı dışkı bulunur.

Bu ciddi yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız, aspirin kullanmayı bırakın ve derhal doktorunuza başvurun.

Aspirin Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aspirin maksimum dozunu bilmenin yanı sıra, dikkate alınması gereken daha fazla şey var:

 1. Reye sendromu riskini artırabileceğinden, aspirinin 16 yaşın altındaki çocuklarda suçiçeği veya grip benzeri semptomların kontrolünde kullanılması artık önerilmemektedir.
 2. Bazı durumlarda, reçetesiz satılan ürünler şeklinde yüksek dozda aspirin almak mide-bağırsak kanamasına veya mide rahatsızlığına neden olabilir. Yüksek dozda aspirin alacak olanlar hızlı emici, düşük dozlu ürünler almalıdır.
 3. Her gün sekiz veya daha fazla düzenli güçte aspirin tableti alan şeker hastaları, idrar şekeri testi sonuçlarında bir değişiklik görebilir. Bir aspirin rejimini takip ediyorsanız, şekerinizi nasıl izleyeceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun.
 4. Bir aspirin rejimine başlamadan önce anemi, astım, hemofili, ülserler, kanama sorunları, böbrek hastalığı, gut, Hodgkin hastalığı, burun polipleri veya karaciğer hastalığı gibi sahip olabileceğiniz diğer rahatsızlıklar hakkında doktorunuzla konuşun.
 5. Hamileliğin üçüncü trimesterinde olanlar veya emzirenler aspirin kullanmamalıdır.
 6. Azid, valproik asit, metotreksat gibi bazı ilaçlar veya gut, yüksek tansiyon veya diyabeti yönetmek için tasarlanmış ilaçlar, aspirin ile kombine edildiğinde advers reaksiyonlara neden olabilir. Bu, kortizon, hidrokortizon, prednizon, deksametazon ve kan sulandırıcıları içerir.
 7. Aspirin bir kan inceltici olduğu için, bu ürünü herhangi bir ameliyattan, hatta diş hekimliği çalışmasından bir hafta önce bırakmalısınız. Aspirin almak ayrıca bir ameliyattan sonra 10 güne kadar uzun süreli kanama riskinizi artırabilir.
 8. Mide rahatsızlığını önlemek için kaplanmamış aspirin ile süt veya yiyecek almalısınız.
 9. Tropikal iklimlerde yaşayanlar, Dang humması olduğundan şüpheleniyorlarsa veya hastalığın semptomlarını gösteriyorsanız aspirin kullanmaktan kaçınmalıdır. Dang humması salgını sırasında aspirin almak geri dönüşü olmayan bir sendroma yol açabilir.
(Visited 18 times, 1 visits today)
İçerik faydalı oldu mu?
EvetHayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Search Window