İlaç SınıfıAra Ürün
İlaç FirmasıBALMANDOL
Birim Miktarı 1
ATC KoduD02AC
ATC AçıklamasıYumuşak Parafin ve Yağ Ürünleri
NFC KoduJH
NFC AçıklamasıTopikal Harici Banyo Yağları
Orijinal / Jenerik TürüReçetesiz
2023 FiyatıBilinmiyor
Satış Fiyatı8 TL (29 Nisan 2011)
Önceki Satış Fiyatı8 TL (29 Nisan 2011)
Barkodu
Temin Yeriİlacınızı sadece eczaneden alınız !

İlaç Etken Maddeleri

  • sıvı parafin

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Endikasyonlar

Derinin kuruma, çatlama ve pullanma gibi şikayetlerinde destekleyici bakım olarak, Endojen ekzema (neurodermitis) Kuru ve pullanan deri (sebostaz) Kaşıntılı yaşlı derilerinde Psoriasis ve iktiyozis’de PUVA öncesi Tedaviye yardımcı olarak kullanılır.

Farmakodinamik Özellikler

Başlıca badem yağı ve parafinden oluşan Balmandol, kuvvetli yağlayıcı özellikli yağ banyosu hazırlamak için kullanılır. Balmandol banyo suyunun yüzeyinde ince bir yağ tabakası oluşturur ve banyo terk edilirken vücutta ince bir film tabakası şeklinde yayılıp banyoyla temas eden derinin etkili bir şekilde yağlanmasını sağlar. Bu ince yağ tabakası derinin su kaybedip kurumasını önler. Deriyle çok geçimli olan ve büyük oranda doymamış yağ asitlerine sahip trigliserid’ler den oluşan badem yağı derinin kalitesini biyokimyasal yoldan etkileyerek Balmandol’e etkili tedavi özellikleri sağlar.

Farmakokinetik Özellikler

Farmasötik Şekli

TIBBİ YAĞ BANYOSU

Formülü

1g yağ çözeltisinde: Badem yağı 0.301g, Parafin likit 0.695g, Parfüm. Koruyucu: Butilhidroksianisol.

İlaç Etkileşmeleri

Bilinen veya belirlenmiş bir etkileşme mevcut değildir.

Kontraendikasyonlar

Bileşimindeki maddelerden herhangi birine aşırı hassasiyet gösteren kişilerce kullanılmamalıdır.

Kullanım Şekli Ve Dozu

1 Kapak = 15 ml Tam banyo : 15 ila 30 ml; kısmi banyo : su yüzeyine daha az miktarda. Doktorunuzca başka şekilde önerilmediği takdirde haftada 2 – 3 banyo alınır. Dolmuş olan küvete Balmandol dökülüp elle hafif karıştırılmak suretiyle suyun yüzeyine dağıtılır. SABUN KULLANMAYINIZ. Eğer yıkanmayı düşünüyorsanız Balmandol banyosunu yıkandıktan sonra alınız, tersini yapmayınız. Banyo süresi 10 – 15 dakika, su ısısı 35 derece civarında olmalıdır. Banyodan sonra vücudunuzu ovarak kurulamayınız, havlu ile hafif hafif dokunarak kurulayınız. KAYARAK DÜŞMELERİ ÖNLEMEK İÇİN BANYODAN SONRA KÜVETİ DETERJAN İLE İYİCE TEMİZLEYİNİZ. BALMANDOL YAĞLI BİR POMAD YERİNE KULLANILABİLDİĞİ GİBİ DUŞTAN SONRA NEMLİ DERİYE SÜRÜLMEK SURETİYLE DE KULLANILABİLİR.

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

Saklama Koşulları

HARİCEN KULLANILIR. Gözle temasından sakınınız. 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

225ml’lik plastik şişede, kullanım kılavuzu ile birlikte karton kutuda.

Uyarılar/Önlemler

KAYARAK DÜŞMELERİ ÖNLEMEK İÇİN BANYODAN SONRA KÜVETİ DETERJAN İLE İYİCE TEMİZLEYİNİZ.   Kullanmadan önce Kullanım Kılavuzu’nu dikkatlice okuyunuz.   Kullanmakta olduğunuz ilaç var ise, muhakkak doktorunuza ve eczacınıza bildiriniz.   BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.   Balmandol kutu üzerinde belirtilen son kullanma tarihine kadar kullanılmalıdır.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

İstenmeyen bir etki görüldüğü zaman Sağlık Bakanlığı Türkiye Farmakovijilans Merkezine (TUFAM) bildiriniz.
(Visited 17 times, 1 visits today)
İçerik faydalı oldu mu?
EvetHayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close Search Window