Çocukluğundan beri herkes “Günde bir elma doktoru uzak tutar” sözünü öğrenmiştir. Anne adaylarına, annenin sindirimini ve henüz doğmamış çocuklarının sağlığını iyileştirmek için bol miktarda elma verilir. Anne, doğumdan önce elma yerse, çocuğun cilt kusurlarının en az olacağına inanılıyor. Hangi vitaminler ve besin bileşenleri elmayı böylesine sihirli bir meyve yapar?

Elmalardaki Vitaminler ve Faydaları

Çok sayıdaki vitaminlerin yanı sıra, elma muazzam bir mikro besin ve mineral repertuarına sahiptir. Aynı zamanda antiviral özelliklere sahiptir. Vücudu detoksifiye eder, baş ağrısı, mesane iltihabı, tüberküloz, uykusuzluk, solucanlar, safra kesesi taşları, cilt rahatsızlıkları, bronşiyal astım, piyare, kabızlığı azaltır. Elmalardaki çeşitli vitaminleri görelim.

1. A Vitamini

A vitamini güçlü bir antioksidandır. Aynı zamanda görmeyi iyileştirmekten, kan kolesterolünü düşürmekten, cilt görünümünü iyileştirmekten, kemikleri güçlendirmekten sorumludur. Antioksidan özellikler, kalp hastalıkları ve kanser gibi büyük hastalıklarla mücadeleye yardımcı olur. Aynı zamanda bakteriyel, paraziter ve viral enfeksiyonlarla savaşır. A vitamini, görüşü iyileştirdiği için gözler için de iyidir. Kan kolesterolünü düşürmek ve kemikleri güçlendirmek dışında kanseri azaltmaktan da sorumludur.

2. B vitaminleri

Elma zengin B vitamini kaynağıdır. Suda çözünen B vitamini formlarının çoğunu içerir (B1, B2, B3, B5 ve B9 vitamini). Çeşitli vitaminlerin bireysel etkileri aşağıda sıralanmıştır.

  • B1 vitamini. B1 vitamini ayrıca tiamin olarak tanımlanmıştır. İştahı ve büyümeyi artırır. Aynı zamanda beriberi’yi de önler.
  • B2 vitamini. Daha iyi riboflavin olarak bilinen B2 vitamini cilt lezyonlarını azaltır. Aynı zamanda kilonun artmasına veya korunmasına yardımcı olur.
  • B3 vitamini. Niasin olarak da bilinen B3 vitamini, gastrointestinal sistemin ve sinir sisteminin normal çalışması için gereklidir.
  • B5 vitamini. Pantotenik asit veya B5 vitamini, yağların, karbonhidratların ve bazı amino asitlerin oksidasyonunda önemli rol oynar.
  • B6 Vitamini. B6 Vitamini, vücudumuza oksijen taşınmasında yararlı olan kırmızı kan hücrelerini artırır. Sağlıklı beyin fonksiyonunu destekler. Sindirimi ve metabolizmayı artırır, vücuttaki sıvı dengesini düzenler. Aynı zamanda antioksidan görevi gördüğü için bağışıklık sistemini güçlendirir ve proteinleri, karbonhidratları ve yağları parçalamada faydalıdır. Aynı zamanda ruh hali değişimlerini azaltmada, zayıf cinsel dürtüyü artırmada, depresyonu, kas kramplarını, baş ağrılarını vb. Azaltmaktan da sorumludur.
  • B9 vitamini. Folik asit veya B9 vitamini, hücre büyümesi ve hücre çoğalması için gereklidir.

3. C Vitamini

C vitamini güçlü bir antioksidandır ve vücuttaki bağışıklık sisteminin durumunu yükseltmekten sorumludur. Cilt kırışıklıklarını ve göz hastalıklarını azaltır ve doğum öncesi sağlığı korur. Bir antioksidan olarak kanser ve kalp hastalıklarının azaltılmasına yardımcı olur.

4. E Vitamini

Elmada bulunan önemli vitaminlerden biri olan E vitamini, cilt ve saç sağlığının korunmasından sorumludur. Yaşlanma karşıtı bir ürün, vücuttaki A vitaminini düzenler. Cilt hücrelerinin UV ışınlarından korunması, kirlilik, E vitamini ile de verilmektedir.

5. K Vitamini

Hızlı gençleşme ve iyileştirilmiş iyileşme süreci, K vitamininin verdiği eylemlerdir. Vücut her yaralandığında, K vitamininin etkisi pıhtılaşmaya neden olur ve böylelikle vücuttan aşırı kan kaybını önler. Ayrıca osteoporozu önleyerek kemiklerin sağlam kalmasına yardımcı olur. Elmada halihazırda bulunan zengin antioksidan repertuarındaki ek bir antioksidan, kanser ve kalp hastalıklarıyla mücadelede daha fazla yardımcı olur.

6. Lif

Elma iyi bir kaynakta çözünen ve çözünmeyen diyet lifidir. Bu makalede daha önce de belirtildiği gibi, bu kalp hastalıkları ve kanseri azaltmada faydalıdır. Küçük boyutlu bir elma, vücudumuzun günlük diyet lifi ihtiyacının% 20’sini karşılayabilir. Bununla birlikte, avantajlar ancak elmalar derisi bozulmadan yenilirse elde edilebilir.

Elmanın Besin Tablosu

Kabuklu bir orta boy elma, 0.47 gram protein, 95 kalori ve 4.4 gram diyet lifi içerir. Elmalardaki tam vitamin miktarını ve aşağıdaki mikro besinleri öğrenin :

Vitamin içeriği

A vitamini

98 Uluslararası Birim

B1 Vitamini

0.031 mg

B2 vitamini

0.047 mg

B9 Vitamini

5 mikrogram

B5 Vitamini

0.111 mg

B6 Vitamini

0.075 mg

C vitamini

8.4 mg

E vitamini

0.33 mg

K vitamini

4 mikrogram

Mineral içerikleri

Potasyum

195 mg

Fosfor

20 mg

Kalsiyum

11 mg

Magnezyum

9 mg

Demir

0.22 mg

Manganez

0.064 mg

Çinko

0,07 mg

Bakır

0.049 mg

Sodyum

2 mg

(Visited 12 times, 1 visits today)
İçerik faydalı oldu mu?
EvetHayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Search Window