İlaç SınıfıBeşeri Yerli İlaç
İlaç Alt SınıfıİEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
İlaç FirmasıHEMOPENE
Birim Miktarı 10
ATC KoduC04AD03
ATC AçıklamasıPentoksifilin
NFC KoduMC
NFC AçıklamasıParenteral IV Ampüller
Kamu KoduA11544
Orijinal / Jenerik Türü20 YIl
Satış Fiyatı10,99 TL (2 Mart 2020)
Önceki Satış Fiyatı9,81 TL (18 Şubat 2019)
Barkodu
Kurumun Karşıladığı4,9 TL
Reçete TipiNormal Reçete
Temin Yeriİlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eşdeğer KoduE047C

İlaç Etken Maddeleri

  • pentoksifilin (100 mg)

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

İntoksikasyon semptomları doz ile ilişkili olup, aşırı dozda alındığında kızarma, hipotansiyon, konvülsiyon, uykusuzluk, bilinç kaybı ve ajitasyon gibi belirtiler görülmüştür. Tedavi semptomatik olup, oral yolla alındığında gastrik lavaj ve aktif kömür ile absorbsiyon önlenebilir. Solunum, kan basıncı ve konvülsiyonlar sıkı takip edilir. Aşırı hipotansiyon durumunda plazma sübstitüsyon çözeltileri, konvülsiyon varsa diazepam verilir.

Endikasyonlar

HEMOPENE Ampul, kesintili topallama gibi periferik arteriyel dolaşım bozukluğunun tedavisinde kullanılır. Gözün retina tabakasında dolaşım bozukluğu; ani sağırlık, işitme kaybı gibi iç kulak fonksiyonlarında bozulma ve konsantrasyon güçlüğü, unutkanlık ve baş dönmesi gibi serebral arteriosklerotik dolaşım bozukluklarında endikedir.

Farmakodinamik Özellikler

Ksantin türevi olan pentoksifilin, eritrosit fleksibilitesini artırarak ve kan viskositesini azaltarak hemoreolojik aktivite gösterir. Plazma fibrinojen konsantrasyonunu düşürür ve trombosit agregasyonunu inhibe eder. Periferik kan akımını ve serebral dolaşımı artırır. Oral yolla alındığında sistemik kan basıncı ve kalb hızı üzerine etkisi yoktur. Alt ekstremitelerin iskemisinde, serebral kortekste ve serebrospinal sıvıda oksijen basıncını artırır.

Farmakokinetik Özellikler

Pentoksifilin daha çok redüksiyon ile eritrositlerde ve karaciğerde metabolize olur. 5-hidroksi-heksil ve 3-karboksipropil metaboliti farmakolojik olarak aktiftir. Başlıca idrar yoluyla atılır. Renal yetmezliği olan kişilerde pentoksifilin klerensinde azalma görülür. Plazma proteinlerine önemli oranda bağlanmaz ve normal kişilerde birikme görülmez, ancak böbrek yetmezliğinde birikme olabilir.

Farmasötik Şekli

AMPUL

Formülü

Beher ampul (5 ml); 100 mg pentoksifilin, 35 mg sodyum klorür ve k.m enjeksiyonluk su içerir.

İlaç Etkileşmeleri

HEMOPENE Ampul, antikoagulan ve hipotansör ilaçların etkisini artırabilir. İnsülin veya oral antidiyabetik ilaçlar kullanan şeker hastalarında bu ilaçların etkisini artırarak kan şekerinde azalmaya yol açabilir.

Kontraendikasyonlar

HEMOPENE Retard Tablet; 20 tablet

Kullanım Şekli Ve Dozu

İ.E. ULAGAY İlaç Sanayii TÜRK A.Ş. Topkapı- İSTANBUL

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

11.07.1997 – 183/13

Ruhsat Sahibi

5 ml x 10 ampullük ambalajlarda

Ruhsat Tarihi Ve Numarası

İ.E. ULAGAY İlaç Sanayii TÜRK A.Ş. Topkapı- İSTANBUL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.