İlaç SınıfıBeşeri Yerli İlaç
İlaç Alt SınıfıİEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
İlaç FirmasıHEMORALGINE
Birim Miktarı 1
ATC KoduC05AX03
ATC AçıklamasıDiğer preparatlar, kombinasyonları
NFC KoduSA
NFC AçıklamasıTopikal Harici Merhemler
Kamu KoduA03565
Orijinal / Jenerik Türü20 YIl
2023 FiyatıBilinmiyor
Satış Fiyatı90,44 TL (2 Mart 2020)
Önceki Satış Fiyatı80,77 TL (18 Şubat 2019)
Barkodu
Reçete TipiNormal Reçete
Temin Yeriİlacınızı sadece eczaneden alınız !

İlaç Etken Maddeleri

  • tetrakain hidroklorür (0,4 g)

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Hemoralgine Pomadın aşırı dozda uygulanması sonucu ortaya çıkabilecek entoksikasyon belirtilerinin tedavisi için semptomatik ve destekleyici yöntemler uygulanır.   Bilinen bir antidot mevcut değildir.

Endikasyonlar

Hemoralgine Pomat ağrı, kaşıntı, kanama gibi hemoroidin tekrarlayan semptomlarının giderilmesinde kullanılır.

Farmakodinamik Özellikler

HEMORALGİNE hemoroidlerin semptomatik tedavisi için rektal yolla lokal olarak uygulanmak üzere formüle edilmiş bir preparattır.   HEMORALGİNE aşağıdaki aktif maddelerin uygun bir pomad bazı içinde homojenize edilmesi ile hazırlanmıştır:   Klorhekzidin: geniş spektrumlu bir antiseptik madde olup birçok gram-pozitif ve gram-negatif bakterilere ve bazı mantarlara karşı etkilidir.   Alüminyum subasetat: astrenjan bir maddedir, şişmiş olan basur memelerinin büzülmesini kolaylaştırır.   Tetrakain: lokal anestaziktir. Yüzeysel anestazi sağlar, ağrı ve kaşıntıyı giderir.   Efedrin: vazokonstrikötr ve dekonjestan etkilidir, şişlik, kanlanma ve sızıntıyı azaltır.   Mental: serinlik ve ferahlık hissi verir.   Çinko oksit ve Bizmut subgallat: yara iyileşmesini ve epitelizasyonu hızlandırırlar.

Farmakokinetik Özellikler

Klorhekzidin: Deri ve mukozalardan iyi absorbe olmaz. Absorbe olan miktar mukoza yüzeylerinden geri salınır. Böylece mukozadaki bir rezervuar oluşur. Dolaşıma giren ilacın % 90’ ı feces ile, % 1 den azı idrarla vücuttan atılır.   Aluminyum subasetat: Alüminyum AI3+ iyonunun suda erimeyen kompleksler oluşturma eğilimi nedeniyle rektal absorpisyon olasılığı azdır.   Efedrin: Mukozalardan absorbe olur. Absorbe olan ilacın sadece ufak bir bölümü karaciğerde metabolize olur, büyük kısmı değişmemiş molekül olarak idrarla atılır. İdrarın asidifkasyonu eliminasyon hızını arttırır.   Tetrakain: Sağlam deri ve mukozalardan absorpisoyun yavaç ve azdır. Mukoza soyulmuşsa veya zedelenmişse absorpsiyon artabilir. Tetrakain plazma kolinesterazları tarafınadn metabolize edilir ve idrarla vücuttan atılır.   Çinko oksit: Sağlam deri ve mukozalardan klinikte önem taşıyabilecek miktarlarda absorbe olmaz.   Bizmut subgallat: Sağlam deri ve mukozalardan klinikte önemli olabilecek ölçüde absorbe olmaz. Kavite ve fistüller içine kaçmamasına özen gösterilmelidir.

Farmasötik Şekli

Pomad

Formülü

Klorhekzidin hidroklorür                 0.40 g Mental                                      0.80 g Alüminyum subasetat                   0.40 g Efedrine hidroklorür                      0.20 g Tetrakain hidroklorür                    0.40 g Çinko oksit                                3.20 g Bizmut subgallat Sıvağ maddeleri .. km…               40.00 g

İlaç Etkileşmeleri

Hemoralgine pomadın lokal olarak kullanılan diğer ilaçlarla ne şekilde etkileşime girebileceği önceden kestirilemeyeceğinden preparat diğer ilaçlarla karıştırılmadan kullanılmalıdır.

Kontraendikasyonlar

Preparatın içindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı olanlarda kontrendikedir.   Efedrin içermesi nedeniyle koroner hastalığında, ağır hipertansiyonda, kalp aritmilerinde, prostat hipertrofisinde, dar açılı glukoma, tireotoksikoz, feo kromositoma ve MAO inhibitörü alanlarda kullanılmamalıdır.   Uygulama bölgesinde enfeksiyon varsa, deri veya mukoza soyulmuş veya zedelenmişse pomadın kullanılması önerilmez.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Kutu açılınca içinden bir tüp ve bir de delikli kanül çıkar. Tüpün ağzı normalde kapalı olduğundan ağzını açmak için kapağın üst tarafındaki gizli sivri uçla delinir.   Bilhassa basur memelerinin içerde olduğu vakalarda plastik kanül tüpün ağzına vidalanır. Tercihen büyük abdestten sonra tüpe vidalanmış olan kanül makada sokularak tüpteki merhemin takriben dörtte biri sıkılır.Bu suretle makadın içersinde olan memeler üzerine kanülün deliklerinden merhem fışkırır.Kanülü makattan çekmeden önce soldan sağa doğru birkaç defa çevrilerek merhemin makadın içersinin her tarafını sıvaması sağlanır. Bu suretle birinci işlem tamamlanmış olup ve tüp makattan çekilir. Kanül bir bez veya tuvalet kağıdı ile temizlendikten sonra tüpten çıkarılır.   Bundan sonra takriben el genişliğinde bir gazlı bez veya temiz bir bez üzerine Hémoralgine pomat sıkılarak dışarıdaki memeler üzerine tatbik edilir.Bu bezin düşmemesi için sıkı bir kilot giyilmesi tavsiye olunur.Eğer makadın içerisinde meme yok da sadece dışarıda var ise yalnız dışardan tatbik edilmesi kâfi gelmektedir.   Hémoralgine’i yalnız geceleri yatarken bir defa yukarıda tarif edildiği gibi kullanmak kâfi ise de ilk günlerde hastanın çabuk huzur ve süküna kavuşması için sabahları ve gece yatarken olmak üzere iki defa tatbik edilmesi daha uygundur.Kanama durduktan, ağrı dindikten sonraki günlerde bir hafta kadar sadece geceleri yatarken kullanmakta herhangi bir sakınca yoktur.

Saklama Koşulları

25ºC’ nin altında ve kuru bir yerde muhafaza ediniz.   ÇOCUKLARIN ULAŞAMAYACAKLARI YERLERDE VE AMBALAJINDA SAKLAYINIZ.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

Hususi delikli platik kanülü ile birlikte 40 g’lık tüplerde.

Uyarılar/Önlemler

Hemoroidlerden şikayeti olan hastalarda portal sirkülasyonda daralma veya tıkanma yapabilecek bir karaciğer hastalığı olup olmadığı araştırılmalıdır.   Tedavi sırasında irritasyon veya sansitizasyon belirtileri görülürse veya mevcut semptomlar ağırlaşırsa pomat kesilmelidir.   Pomadı iltihaplı bölgelere, soyulmuş veya zedelenmiş deri ve mukoza yüzeylerine uygulamaktan kaçınmalıdır.   Gebelikte kullanım :   Klorheksidin : Gebelik kategorisi B   Tetrakain : Gebelik kategorisi C   Efedrin : Gebelik kategorisi C   Klorheksidinin deneysel olarak teratojen etkisi görülmemiştir.Diğer maddelerin hayvanlarda ve insanlarda gebelik ve fetus üzerindeki etkileri araştırılmamıştır.   Hémoralgine pomadın gebelikte kullanılması önerilmez.   Laktasyonda kullanım :   Hemoralgine pomat içindeki aktif maddeler anne sütüne geçebileceğinden ilacın emziren annelerde kullanılması önerilmez.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Hemoralgine Pomat iyi tolere edilir.Ağrı yanma, kızarma, kaşıntı ve sulanma gibi irritasyon ve sansitizasyon belirtileri görülebilir.Bu takdirde ilaç kesilmelidir.   BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.
(Visited 13 times, 1 visits today)
İçerik faydalı oldu mu?
EvetHayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close Search Window