Kanola yağı, Brassicaceae familyasından bir kanola bitkisinin tohumundan üretilir. Kanola, kalp için sağlıklı ve daha az yağ ile doymuş yemeklik bir yağdır. Ancak sağlık açısından faydalarına rağmen bazı insanlar tadı beğenmeyebilir; veya diğer durumlarda, bu yağ sadece elde mevcut değildir. Böyle bir durumda endişelenmeyin, kanola yağı alternatifleri var.

Kanola Yağı İkame Seçenekleri

1. Ayçiçek Yağı

Yüksek sigara içme noktası ve tıpkı kanola yağı gibi nötr bir tada sahip olan ayçiçek yağı, kanola yağı pişirme, kızartma ve tavada kızartma gibi çeşitli tariflerin yerine kullanılabilir.

Ayçiçek yağı, daha iyi kolesterol seviyelerine yardımcı olan ve tip 2 diyabetin önlenmesine yardımcı olan iyi bir çoklu doymamış yağ kaynağıdır. Ayrıca yağ asitlerini dengeleyerek kalp sağlığınızı iyileştirir, E vitamini yönünden zengin olduğu için cildi sağlıklı hale getirir, kanseri önler ve enerjiyi artırır.

Dikkat: Yağdaki yağ asitleri diyette gerekli ve önemli olmasına rağmen, ayçiçek yağı diğer bitkisel yağlara göre daha fazla omega 6 içeriğine sahiptir.

2. Aspir Yağı

Bu kanola yağı ikame seçeneği, yüksek bir sigara içme noktasına ve nötr bir tada sahiptir, bu da onu sadece tavada kızartma için değil aynı zamanda pişirme için de en iyi seçim haline getirir. Tatsız, renksiz ve besleyici olarak ayçiçek yağına benzer, daha çok salata soslarında kullanılır.

Aspir yağı, kan şekerini yöneterek diyabeti önlemek, daha sağlıklı saçları teşvik etmek ve kadınlarda adet öncesi sendrom semptomlarının şiddetini önlemek gibi birçok sağlık yararına sahiptir.

Dikkat: Kan pıhtılaşmasında bir sorununuz varsa, lütfen aspir yağını KULLANMAYIN çünkü kan inceltici olduğu için kanın pıhtılaşmasını önemli ölçüde yavaşlatabilir. Buna ek olarak, yakupotuna ve ailenizdeki diğer kişilere karşı alerjiniz varsa, aspir yağından kaçının çünkü farklı şiddette alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

3. Hindistan Cevizi Yağı

Bu yağ, pişirme sırasında aynı miktarda herhangi bir tarif için kanola yağına alternatif olarak kullanılabilir. Hindistan cevizinden üretilir, soğuk pres ve bakire olması en iyisidir. Sıvı form için, kullanmadan önce yağı eritmek için düşük bir ısı kullanın ve tekrar sertleşmesini önlemek için bu yağı karıştırmadan önce yiyeceği ısıttığınızdan emin olun. 

Yağ, yüksek bir ısı eşiğidir ve hem kilo vermeyi hem de sinir sistemini destekleyebilen orta büyüklükte bir yağ asitleri zinciri içerir. Ayrıca sindirim sistemini iyileştirerek sindirime yardımcı olur ve mide ile ilgili sorunları önler.

4. Zeytinyağı

Kanola yağından daha güçlü bir tada sahip olan zeytinyağı, pişirme için iyi bir seçim olmayabilir. Ancak bu lezzet, onu salata sosları veya makarna sosları gibi diğer yemekler için harika kılar.

Akdeniz havzasının geleneksel bir ağaç mahsulünden elde edilen yağ, bütün zeytinlerin preslenmesiyle elde edilir. Genellikle yemek pişirme, kozmetik ve eczacılıkta kullanılır. Zeytinyağının güzel tadının yanı sıra, meme kanseri, diyabet ve artritin önlenmesi, kolesterol kontrolü, kilo kaybı ve sindirim sistemi temizliği dahil olmak üzere birçok sağlık yararı vardır.

5. Soya Yağı

Soya fasulyesinden elde edilen, yaygın olarak kullanılan yağlardan biridir ve aynı zamanda gidebileceğiniz kanola yağı ikame seçeneklerinden biridir. Soya fasulyesi, özellikle son on yılda dünyada en çok yetiştirilen ve kullanılan bitkilerden biridir. Çoğu soya fasulyesi yağı rafine edilir, harmanlanır ve bazen hidrojene edilir.

Daha yüksek bir sigara içme noktasına sahip olmak, onu kızartma için ideal bir fikir yapar. Doğal, temiz bir tada ve neredeyse algılanamayan bir kokuya sahip olan soya fasulyesi yağı, salata sosu, kısaltma, fırınlama vb. İçin harikadır.

6. Pamuk Yağı

Amerikan orijinal yağı olarak da anılan bu yağ, 1880’lerden beri tüm dünyada kullanılan bitkisel yağlardan biridir. Yağ genellikle kanola yağı gibi nötr tadı nedeniyle derin kızartma ve fırınlamada kullanılır. Bunun yanı sıra, pamuk tohumu yağı mayonez, soslar, salata sosları ve turşular için de harikadır.

Ek olarak, yağın birçok sağlık yararı vardır; dişleri beyazlatır, cilt bakım ürünlerinde kullanılır, saç maskesini nemlendirir, siyah sivilceleri tedavi eder vb.

7. Fıstık Yağı

Başka bir kanola yağı ikame seçeneği olan yağ, esas olarak Asya kültürlerinde kullanılmaktadır. Bu yağ, rafine, rafine edilmemiş, kavrulmuş ve soğuk preslenmiş gibi bir dizi çeşitte gelir. 

Kanola yağı gibi yüksek duman noktasıyla, onu tavada kızartmada ve derin kızartmada kanola yağının yerine kullanabilirsiniz. Ayrıca bu yağ, ızgara ve kavurma için de harikadır. Ancak hafif bir tada sahip olduğundan, nötr bir tat gerektiren pişirme için kullanmayın.

8. Mısır Yağı

Adından da anlaşılacağı gibi mısır özünden elde edilir; esas olarak yüksek sigara içme noktasının onu kızartma için mükemmel bir seçim haline getirdiği yemek pişirmek için kullanılır; ayrıca margarin yapımında da önemli bir bileşendir.

Mısır yağı, esas olarak çoklu doymamış yağ asitlerinden oluşur ve doymuş yağ oranı düşüktür. Kolesterol seviyelerini düşürür, kardiyovasküler sistemin sağlığına yardımcı olur, tansiyonu düşürür ve cilt bakımına yardımcı olur.

Dikkat: GDO’lu ürünlerin sağlık üzerinde olumsuz etkileri olduğu kanıtlandığından genetiği değiştirilmiş mısır yağı satın almaktan kaçının.

(Visited 17 times, 1 visits today)
İçerik faydalı oldu mu?
EvetHayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Search Window