Munchausen sendromu, birinin kendisinde hastalık belirtileri ürettiği veya buna neden olduğu nadir bir psikolojik ve davranışsal durumdur.

Munchausen sendromu, maceraları ve geçmişi hakkında vahşi, inanılmaz hikayeler anlatmasıyla ünlenen Alman aristokrat Baron Munchausen‘in adını almıştır.

Munchausen sendromlu kişiler tipik olarak belirli bir davranış modeli sergilerler. Bu model şunları içerir:

  • Semptomları hakkında yalan söylemek ve tipik olarak geçmişleri veya eğitim düzeyleri gibi hayatlarının diğer yönleri hakkında da yalan söylemek
  • İdrar örneklerine kan eklemek gibi semptomların varlığını önermek için test sonuçlarını manipüle etmek
  • Kendilerini aşırı dozda ilaçla zehirlemek gibi semptomlara gerçekten neden olmak ve
  • Ülkenin farklı yerlerinde hastaneden hastaneye seyahat etmek ve birçok farklı doktor görmek

Munchausen sendromu, daha yaygın olan iki tip sahte hastalıktan, hipokondri ve temaruzdan farklıdır. Hipokondrisi olan kişiler aslında hasta olduklarına inanırlar, ancak test sonuçlarını manipüle etmezler. Hasta taklidi yapan kişiler, askerlik görevinden kaçmak veya tazminat almaya çalışmak gibi bir tür menfaat elde etmek için hasta taklidi yaparlar.

Munchausen sendromu olan kişiler semptomlarını uydurduklarını bilirler ve son derece manipülatif olabilirler, ancak davranışları onlara bariz bir fayda sağlamaz. Bunun yerine, gereksiz olduğunu bilmelerine rağmen genellikle ağrılı ve bazen de yaşamı tehdit eden ameliyatlar geçirirler.

Munchausen sendromu ne kadar yaygındır?

Kaç kişinin Munchausen sendromundan etkilendiğini tahmin etmek zordur. Oldukça gizli olma eğilimindedirler ve sıklıkla bir dizi sahte kimlik kullanırlar. Aldatmacaları ortaya çıktıktan sonra hastaneden taburcu olurlar ve başka bir bölgeye taşınırlar.

Durumun en çok 30 ila 50 yaşları arasındaki beyaz erkeklerde yaygın olduğu düşünülüyor. Neden böyle olduğu belli değil.

Munchausen sendromunun nedenleri büyük ölçüde bilinmemektedir. Durum teşhisi konan çoğu insan, herhangi bir psikiyatrik tedaviyi kabul etmeyi reddediyor, bu nedenle güdüleri veya düşünce süreçleri hakkında çok az şey biliniyor.

Munchausen sendromunun, vekaleten Munchausen sendromu olarak adlandırılan, bir bireyin, bakımı altındaki bir kişide, tipik olarak bir çocukta hastalık ürettiği veya buna neden olduğu bir varyantı vardır.

(Visited 10 times, 1 visits today)
İçerik faydalı oldu mu?
EvetHayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Search Window