Silikon dioksit, birçok bitkisel gıdada doğal olarak bulunan eser bir mineraldir ve birçok multivitamin takviyesine eklenir. Sağlıklı kemikler, cilt, saç ve tırnaklar için gereklidir. Genellikle işlenmiş yiyeceklere taze ve iştah açıcı tutmak için eklenir. Önemli minerali besin kaynaklarında bulabilirsiniz.

RDI (Önerilen Günlük Alım)

Eser mineral olarak günlük sadece küçük bir miktara ihtiyaç vardır. Birçok beslenme uzmanı, insan vücudunun her gün yaklaşık 5-10 mg bu minerale ihtiyaç duyduğuna inanıyor.

Önerilen günlük silikon dioksit miktarı nispeten düşük olduğundan, dengeli bir diyet yerseniz doğru miktarı almanız kolaydır.

Silikon Dioksit Bakımından Yüksek Gıdalar

1. Meyveler

Mineral bakımından en yüksek meyveler kuru üzüm, üzüm, portakal, elma, kiraz ve eriktir.

2. Sebzeler

Mineral içeriği yüksek sebzeler arasında enginar, fasulye, bezelye, kuşkonmaz, pancar, her türlü yeşillik, kereviz, salatalık, marul, turp ve soğan bulunur.

3. Fındık

Kabuklu yemişlerde bulunan diğer besin maddelerine ek olarak, badem ve yer fıstığı orta derecede yüksek miktarlarda içerir.

4. Ayçekirdeği

Besin değeri yüksek olmasıyla da bilinen kavrulmuş ayçekirdeği aynı zamanda sağlıklı miktarda silikon dioksit içerir.

5. Kabak çekirdeği

Kavrulmuş kabak çekirdeği ılımlı bir miktara sahiptir, bu nedenle basit ama sağlıklı bir atıştırmalık yapın.

6. Kepekli tahıllar

Pirinç, yulaf ve tam tahıllı ekmekler yüksek içeriğe sahiptir. Tam tahıllar yemek, bu eser mineralin günlük ihtiyacını karşılamanın kolay bir yoludur.

7. Su

Normal içme suyu olası bir silikon dioksit kaynağıdır. Sert su, yumuşak sudan daha yüksek mineral seviyelerine sahiptir.

8. İçecekler

Su ile yapılan kahve, çay ve diğer içecekler bir miktar içerecektir. Bira, lezzetli bir içecek olmasının yanı sıra mükemmel bir mineral kaynağıdır. Biranın içindeki silikon dioksit, kemik sağlığı ve osteoporozu önlemek için önemli olan ortosilik asit formundadır.

9. Otlar

At kuyruğu, tüm bitkilerin en fazla miktarına sahiptir. Maydanoz ve sarımsak, nispeten yüksek miktarda mineral sağlayan diğer iki bitkidir. At kuyruğunun en yüksek silikon dioksit olduğuna inanılıyor. Ekstrakte edilmiş at kuyruğu tozunu ilaç firmalarından bulabilirsiniz.

Takviyelerdeki Silikon Dioksit

1. Bir gıda katkı maddesi

Diğer bileşenlerin birbirine bağlanmasını önlemek için toz gıdalara ve diğer sağlıklı gıda takviyelerine eklenir. Örneğin, üreticiler bu kuru maddelerin topaklanmasını önlemek için tuza ve birçok baharata silikon dioksit ekler.

2. Sağlık yararları

Silikon dioksit, güçlü tırnak, kemik, diş ve saç gelişimi için kritik öneme sahiptir. Araştırmalar, bu mineral eksikliğinin artrite, zayıf kemik oluşumuna, sağlıksız cilde ve zayıf diş gelişimine yol açabileceğini göstermektedir. Ayrıca vücuttaki alüminyumun etkilerini ortadan kaldırarak Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.

3. Sağlık sorunları

Kristal olduğu için, doğrudan maruz kalma olursa gözü tahriş edebilir. Gözler bu minerale maruz kaldığında, sonuç kırmızı ve sulu gözler olacaktır. Cilt doğrudan silikon dioksite maruz kalırsa, cilt tahriş olabilir ve kaşınabilir. Madencilerde olabileceği gibi silikon dioksit zamanla solunursa, akciğer hasarı ve potansiyel olarak akciğer kanseri ortaya çıkabilir.

4. Gıda güvenliği

Gıdada kullanıldığında, oran sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir. Mineral, yiyeceğin toplam ağırlığının yüzde 2’sinden fazla olmamalıdır. Silikon dioksitin parçacık boyutunun Gıda ve İlaç İdaresi tarafından tanımlanan sınırlar içinde olması da kritiktir .

Diğer Silikon Dioksit Kullanımları

Gıdada kullanımının yanı sıra imalat kullanımları da vardır. Bunlar şunları içerir:

1. Elektronik

Bu element son derece yüksek bir erime noktasına sahiptir, bu nedenle yüksek ısının üretildiği elektronikte kullanışlıdır. Mineral, fiber optik kablolar, yarı iletkenler ve teller için yalıtım üretimi için gereklidir.

2. Enerjinin dönüşümü

Silikon dioksit, piezoelektrik özelliklere sahiptir. Bu özellikler, mineralin bir enerji formunu diğerine dönüştürmesine izin verir. Örneğin mekanik enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesini sağlar. Bu enerji dönüşümü, televizyon ve radyo istasyonlarının sinyal iletmesini sağlar.

3. Cam

Silika, camın temel bileşenlerinden biridir. Soda ve bor oksit ile karıştırılan silikon dioksit, yüksek ısıya dayanıklı cam oluşturur. Bu nedenle, diğer cam ürünlere ek olarak, ısıya dayanıklı pişirme kaplarının oluşturulmasında kritik öneme sahiptir.

4. Çimento

Çimento üretiminde silikon dioksit kritiktir. Çimento, dünyanın birçok altyapısının yapı taşı olan beton yapmak için diğer bileşenlere eklenir.

5. Refrakter malzemeler

Son olarak, bu element refrakter malzemelerin üretimi için kritiktir. Bina ve diğer alanlarda kullanılan bu malzemeler darbelere karşı oldukça dayanıklıdır.

(Visited 46 times, 1 visits today)
İçerik faydalı oldu mu?
EvetHayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Search Window