Bize her zaman günde sekiz bardak su içmemiz söylendi. Kaybettiğiniz suyu gün içinde değiştirmeniz önemlidir ve bunu su veya başka sıvılar içerek veya içinde bol su bulunan yiyecekler yiyerek yapabilirsiniz. Daha yaşlıysanız veya daha sıcak iklimlerde, yüksek rakımlarda yaşıyorsanız veya yorucu egzersiz yapıyorsanız, ortalama bir insandan daha fazla su içmeniz gerekecektir. Suya bu kadar ihtiyaç duymamızın nedeni, suyun vücudumuza büyük fayda sağlamasıdır. Bu makale, bu faydaların yanı sıra su alımıyla ilgili ipuçlarını ayrıntılı olarak ele alacaktır.

Su Vücut İçin Ne Yapar?

1. Vücut Sıvılarını Dengeleyin

Vücudunuzun sıvı dengesini korumasını sağlamak için su içmek çok önemlidir. Vücudun% 60’ının su olduğunu ve bu sıvıların vücut ısısını korumak, besinleri taşımak, tükürük oluşturmak, dolaşım, emilim ve sindirim için gerekli olduğunu unutmayın. Beyin (arka hipofiz bezi yoluyla) böbreklere su kaynağının ne kadarını tutması gerektiğini ve ne kadarını idrar şeklinde atması gerektiğini söyler. Vücudunuzda yeterince sıvı yoksa, beyin susuzluk hissetmenize neden olur. Ne zaman susarsanız, her zaman vücudunuzu dinlemeli ve içecek bir şeyler yemelisiniz; Bu, alkol dışında böbreklerinizin çok fazla sıvı atmasına neden olarak dehidrasyona neden olan her şeyi içerebilir.

2. Kontrol Kalorileri

Suyun kendisi kilo vermenize yardımcı olmaz, ancak başka bir içecek yerine su içmeyi tercih ettiğinizde, kalori alımını azaltmanıza ve dolayısıyla kilo kaybınızı artırmanıza yardımcı olur. Kilo vermek istiyorsanız, her zaman su veya kalorisiz başka bir içecek seçmelisiniz. Su bakımından zengin yiyecekleri yemeyi denemek de iyi bir fikirdir çünkü genellikle daha büyük görünürler, bu da onları daha fazla çiğnemeniz gerektiği anlamına gelir. Daha fazla çiğnediğinizde, vücudunuz yiyecekleri daha yavaş emer ve sonuç olarak kendinizi daha tok hissedersiniz. Bu nedenle fasulye, yulaf ezmesi, et suyu bazlı çorbalar, meyveler ve sebzeler gibi su açısından zengin yiyecekler seçmek kilo vermenize yardımcı olabilir.

3. Kaslara Enerji Verin

Su ayrıca kaslarımıza enerji vermeye yardımcı olur. Hücrelerimizde yeterli elektrolit ve sıvı yoksa, büzülür ve yorulur, bu da performansın düşmesine neden olabilir. Bu nedenle, egzersiz yaparken her zaman yeterince sıvı içtiğinizden emin olmalısınız. İdeal olarak, egzersize başlamadan yaklaşık iki saat önce 17 ons yemelisiniz ve egzersiz sırasında düzenli aralıklarla içmeye devam etmelisiniz.

4. Cildinizi Parlatın

Susuz kalırsanız, cildiniz kırışır ve kurur. Ancak bol su aldığınızda cildiniz fazla miktarda sıvı kaybetmenizi önlemeye yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, aşırı hidrasyonun pek bir işe yaramayacağını unutmamak önemlidir. Bunun yerine böbrekleriniz herhangi bir fazla sıvıyı dışarı atacaktır. Nemin cildinize hapsedilmesine yardımcı olmak istiyorsanız, nemlendirici kullanabilirsiniz çünkü bunlar fiziksel bir bariyer oluşturur, böylece cildiniz nemi kaybetmez.

5. Böbrek Fonksiyonunu İyileştirin

Vücudunuzdaki sıvılar, atık ürünleri hücreler arasında taşımak için çalışır. Böbrekler, suda çözünebilen kan üre azotu gibi toksinlerin vücuttan temizlenmesinden sorumludur. Ancak böbreklerin düzgün çalışması için yeterince su içmeniz gerekir. Vücudunuzda yeterince sıvı varsa, idrarınız kokusuz ve renksiz olur, ancak susuz kalırsanız daha konsantre hale gelir, böylelikle böbrekleriniz daha fazla su depolayabilir. Düzenli olarak yeterince su içmezseniz, böbrek taşı riskiniz artar.

6. Normal Bağırsak Hareketini Sürdürün

Su ayrıca normal bağırsak hareketleri için çok önemlidir. Çünkü vücudunuzda yeterince sıvı yoksa, kolonunuz dışkıdan bir miktar su alacak ve bu da kabızlığa yol açacaktır. İdeal olarak, bol miktarda sıvı ve lif almalısınız.

7. Vücudunuzu Detoksifiye Edin

Vücudunuzu detoksifiye etmenin en etkili yolu su içmek. Böbrekleriniz susuz kalırsa toksinleri dışarı atamaz. Bu olduğunda, bağırsak fonksiyonunuz, böbrekleriniz ve karaciğeriniz etkilenecek ve kanınızda toksin birikmesine yol açacaktır. Vücudunuzu detoksifiye etmek için limon suyu gibi taze meyve suları da ekleyebilirsiniz.

8. Vücut Isısını Düzenleyin

Su aynı zamanda vücudun serin tutma yoludur. Bu nedenle egzersiz yaparken daima su içmelisiniz. Orta derecede egzersiz yapıyorsanız, vücudunuz daha fazlasını emeceği için şekerli veya karbonhidratlı bir şey yerine her zaman su seçmelisiniz.

9. Eklemleri Yağlayın

Su, sıvıda eklemlerinizi tamponlamaktan ve yağlamaktan sorumlu çok büyük bir bileşendir. Diğer faktörler söz konusu olsa da, hafifçe susuz kalmak kas krampları alma riskinizi artırabilir, bu nedenle egzersiz yaparken susuz kalmamak çok önemlidir.

10. Besinleri Vücuda Verin

Vücudumuz kan dolaşımıyla oksijen ve besin alır ve kanın% 92’si su olduğu için susuz kalmamak çok önemlidir. Yemek yediğimizde, sindirim sistemi yiyeceği suda çözünür hale getirir ve ardından su, besinlerin kılcal damarlar arasında dolaşmasına ve böylece dolaşım ve kan sistemine girmesine izin verir.

Ne Kadar Suya İhtiyacınız Var?

Daha önce de belirtildiği gibi, standart tavsiye günde yaklaşık 64 ons (1,9 litre) su veya 8 bardak su içmektir. Bununla birlikte, MayoClinic, erkeklerin günde yaklaşık 3,0 litre ve kadınların yaklaşık 2,2 litre su içmesini önermektedir. Kişisel su gereksinimlerinizin birçok faktöre bağlı olacağını unutmamak önemlidir.

Ne Tür Su İçilir

Sıvı Kaynakları

Temiz su en iyi sıvı kaynağıdır çünkü hiç kilojul içermez. Diğer seçenekler süt, çorba, kahve, alkolsüz içecekler ve meyve suyu gibi diğer sıvıları içerir.

Şişelenmiş su genellikle florür içermez, ancak birçok yerde musluk suyu vardır ve bu dişlerinize ve kemiklerinize yardımcı olabilir.

Süt, yaklaşık% 90 su ile harika bir seçenektir ve çay aynı zamanda kanser ve kalp hastalığını önlemenize yardımcı olacak polifenol ve antioksidanların yanı sıra harika bir sıvı kaynağıdır.

Seçme şansınız varsa, meyve suyu yerine taze meyvelerle gitmelisiniz çünkü daha az şeker, daha fazla besin ve lif var. Gereksiz kalori ekleyen tatlı içecekler (şekerli alkolsüz içecekler ve meyveli içecekler gibi) içmekten kaçınmalısınız.

Su Alımını Artırmak İçin İpuçları

  • Suyunuza daha fazla lezzet katmak için biraz limon veya limon suyu ekleyin
  • Her zaman yanınızda çantanızda veya masanızda su bulundurun
  • Suyunuza taze meyveli buz küpleri eklemeyi deneyin

Maden Suyu Alımını Sınırlayın

Maden suyu genellikle tuz içerir ve bu da sıvıları tutmanızı sağlar. Ayrıca şişmeye neden olabilir ve kan basıncınızı artırabilir. Her zaman düşük sodyum seçeneklerini tercih etmeli veya sadece alımınızı sınırlamalısınız.

(Visited 14 times, 1 visits today)
İçerik faydalı oldu mu?
EvetHayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close Search Window