Allegra nedir?

Allegra (feksofenadin), doğal kimyasal histaminin vücuttaki etkilerini azaltan bir antihistamindir. Histamin hapşırma, kaşıntı, gözde sulanma ve burun akıntısı semptomlarına neden olabilir.

Allegra, yetişkinlerde ve çocuklarda mevsimsel alerjilerin (saman nezlesi) semptomlarını tedavi etmek için kullanılır.

Allegra ayrıca yetişkinlerde ve çocuklarda kronik idiyopatik ürtiker adı verilen bir durumun neden olduğu cilt kaşıntısı ve kurdeşen tedavisinde kullanılır.

Allegra, bu ilaç kılavuzunda listelenmemiş amaçlar için de kullanılabilir.

Önemli bilgi

Herhangi bir ilaca alerjiniz varsa veya böbrek hastalığınız varsa, Allegra’yı almadan önce bir doktor veya eczacıya danışın.

Allegra’yı meyve suyuyla (elma, portakal veya greyfurt gibi) almayınız.

Allegra’yı etkileyebilecek başka ilaçlar da olabilir. Doktorunuza kullandığınız tüm ilaçları anlatın. Buna reçeteli, tezgah üstü, vitamin ve bitkisel ürünler dahildir. Doktorunuza söylemeden yeni bir ilaca başlamayın.

Çok fazla ilaç kullandığınızı düşünüyorsanız veya şu alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birine sahipseniz Allegra’yı kullanmayı bırakın ve acil tıbbi yardım alın: kurdeşen; nefes almada zorluk; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Allegra’yı kullanmaya başladıktan sonra belirtileriniz düzelmiyorsa veya kötüleşirse doktorunuza söyleyin. Asla önerilen dozdan fazlasını kullanmayın.

Bu ilacı almadan önce

Herhangi bir ilaca alerjiniz varsa veya böbrek hastalığınız varsa Allegra’yı almanızın güvenli olup olmadığını bir doktora veya eczacınıza sorun.

FDA gebelik kategorisi C. Allegra’nın doğmamış bir bebeğe zarar verip vermeyeceği bilinmemektedir. Bu ilacı kullanırken hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza söyleyin. Feksofenadinin anne sütüne geçip geçmediği veya emzirilen bir bebeğe zarar verebileceği bilinmemektedir. Bir bebeği emziriyorsanız doktorunuza söylemeden bu ilacı kullanmayın. Allegra tabletleri ve kapsülleri, en az 6 yaşındaki çocuklarda mevsimsel alerji semptomlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Allegra oral süspansiyon (sıvı) 2-11 yaş arası çocuklarda kullanılabilir. Kronik idiyopatik ürtikeri tedavi ederken sıvı 2 aylık kadar küçük çocuklarda kullanılabilir. Bu ilacı tıbbi tavsiye almadan çocuğa vermeyin.

Allegra’yı nasıl almalıyım?

Allegra’yı aynen etikette belirtildiği gibi veya doktorunuzun önerdiği şekilde kullanın. Daha büyük veya daha küçük miktarlarda veya önerilenden daha uzun süre kullanmayın.

Normal tableti bir bardak su ile alın. Başka türde bir sıvı kullanmayın. Bir dozu ölçmeden hemen önce oral süspansiyonu (sıvı) iyice çalkalayın. Doğru dozu aldığınızdan emin olmak için sıvıyı normal bir yemek kaşığı ile değil, işaretli bir ölçü kaşığı veya ilaç kabı ile ölçün. Doz ölçüm cihazınız yoksa eczacınızdan bir tane isteyin.

Feksofenadin ağızdan parçalanan tabletleri (Allegra ODT) almak için:

 • İlacı almaya hazır olana kadar tableti blister ambalajında ​​saklayın. Paketi açın ve folyoyu tablet blisterinden geriye doğru soyun. Folyodan bir tableti itmeyin, yoksa tablete zarar verebilirsiniz.
 • Kuru eller kullanarak tableti çıkarın ve ağzınıza koyun. Hemen çözülmeye başlayacak.
 • Tableti tamamen yutmayın. Çiğnemeden ağzınızda çözünmesine izin verin.
 • Tablet çözülürken birkaç kez yutunuz. İsterseniz çözünmüş tableti yutmaya yardımcı olması için sıvı içebilirsiniz.

Allegra parçalayıcı tableti yemekten en az 1 saat önce veya 2 saat sonra aç karnına alın.

Allegra’yı kullanmaya başladıktan sonra belirtileriniz düzelmiyorsa veya kötüleşirse doktorunuza söyleyin. Asla önerilen dozdan fazlasını kullanmayın.

Allegra’yı oda sıcaklığında nem ve ısıdan uzakta saklayın. İlaç şişesini sıkıca kapalı tutun.

Bir dozu kaçırırsam ne olur?

Soğuk algınlığı veya alerji ilacı gerektiği gibi alındığından, bir doz programında olmayabilirsiniz. İlacı düzenli olarak alıyorsanız, unuttuğunuz dozu hatırladığınız anda alın. Bir sonraki programlı dozunuz için neredeyse zamanı gelmişse, kaçırılan dozu atlayın. Unuttuğunuz dozu telafi etmek için fazladan ilaç almayın.

Aşırı doz alırsam ne olur?

Acil tıbbi yardım isteyin veya 1-800-222-1222 numaralı telefondan Zehirli Yardım hattını arayın.

Doz aşımı semptomları ağız kuruluğu, baş dönmesi veya uyuşukluğu içerebilir.

Nelerden kaçınmalıyım?

Allegra içeren bir ilacı almadan önce veya sonra 15 dakika içinde antasit kullanmaktan kaçının. Antasitler vücudunuzun bu ilacı emmesini zorlaştırabilir.

Meyve suları ve bazı antasitler vücudunuzun feksofenadini emmesini zorlaştırabilir. Allegra’yı meyve suyuyla (elma, portakal veya greyfurt gibi) almayınız.

Doktorunuz size söylemediği sürece diğer soğuk algınlığı veya alerji ilaçlarını kullanmaktan kaçının.

Allegra yan etkileri

Allegra’ya karşı aşağıdaki alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birine sahipseniz acil tıbbi yardım alın: kovanlar; nefes almada zorluk; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi. Ateş, titreme, vücut ağrıları, öksürük veya diğer grip semptomlarınız varsa Allegra’yı almayı bırakın ve doktorunuzu arayın.

Daha az ciddi Allegra yan etkileri şunları içerebilir:

 • mide bulantısı, ishal, mide rahatsızlığı;
 • menstrüel krampları;
 • uyuşukluk, yorgunluk hissi;
 • baş ağrısı; veya
 • kas veya sırt ağrısı.

Bu, yan etkilerin tam listesi değildir ve diğerleri ortaya çıkabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye almak için doktorunuzu arayın. Yan etkileri 1-800-FDA-1088’de FDA’ya bildirebilirsiniz.

Allegra’yı başka hangi ilaçlar etkileyecek?

Bu ilacı almadan önce, sizi uykulu yapan diğer ilaçları düzenli olarak kullanıyorsanız (soğuk algınlığı veya alerji ilaçları, yatıştırıcılar, narkotik ağrı kesiciler, uyku hapları, kas gevşeticiler ve nöbetler, depresyon veya anksiyete ilaçları gibi) doktorunuza bildirin. Allegra’nın neden olduğu uyku halini artırabilirler.

Doktorunuza, özellikle kullandığınız diğer tüm ilaçlar hakkında bilgi verin:

 • ketokonazol (Nizoral); veya
 • eritromisin (EES, EryPed, Ery-Tab, Erythrocin, Pediazole).

Bu liste tam değildir ve diğer ilaçlar Allegra ile etkileşime girebilir. Doktorunuza kullandığınız tüm ilaçları anlatın. Buna reçeteli, tezgah üstü, vitamin ve bitkisel ürünler dahildir. Doktorunuza söylemeden yeni bir ilaca başlamayın.

Konular:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir