İlaç SınıfıBeşeri Yerli İlaç
İlaç Alt SınıfıİEGM Tüm İlaç Fiyat Listesi
İlaç FirmasıFENOKODIN
Birim Miktarı 20
ATC KoduR05DA20
ATC AçıklamasıKombinasyonlar
NFC KoduAA
NFC AçıklamasıAğızdan Katı Tabletler
Kamu KoduA02977
Orijinal / Jenerik Türü20 YIl
2023 FiyatıBilinmiyor
Satış Fiyatı13,03 TL (2 Mart 2020)
Önceki Satış Fiyatı11,63 TL (18 Şubat 2019)
Barkodu
Kurumun Karşıladığı3,67 TL
Reçete TipiYeşil Reçete
Temin Yeriİlacınızı sadece eczaneden alınız !
Bütçe Eşdeğer KoduE157A

İlaç Etken Maddeleri

  • dionin (10 mg)

İlaç Prospektüsü

Doz Aşımı

Fenokodin Tablet içindeki etken maddeler depresan olarak etki yaparlar. Fetal dozda (yaklaşık 40 tablet = 2 kutu) alındığında akut zehirlenme ile uyku hali, mental konvulsiyon, şuursuzluk, pupillalarda "iğne-başı" oluşumu, yavaşlayan solunum, siyanoz, zayıf nabız, gastro-intestinal spazm ve kimi durumlarda pulmoner ödem görülür. İki ila dört saat içinde solunum yetersizliği nedeniyle ölüm meydana gelebilir. Yapılacak Tedavi: İlk yardım olarak suni solunum yaptırılır ve hastanın şuuru yerinde ise, mide yıkanması ve kusma ile ilacın dışarı çıkartılmasına çalışılır. İlk iki saat içinde tedaviye başlanmışsa, ilacın önemli bir kısmını kusma ile dışarı çıkarma şansı büyüktür. Şuurunu kaybetmiş veya depresyon durumunda bulunan hasta için kusturma işlemi kontraendikedir, mide yıkanır. Antidot: Antidot olarak, yüksek dozda alınan analjezikler için i.v. yolla ve 0,1 mg/kg hesabı ile "Nalorphine HCI" veya subkutan yolla "Levallorphane Tartrate" içeren ilaçlar kullanılır. İlk 24 saat hasta yakinen gözlenir. Depresyon veya koma geriye dönerse, Nalorphine HCI dozu tekrarlanır. Antidot olarak başka, "Naloxone HCI" de kullanılır. Subkutan, i.m. veya i.v. injeksiyon yolu ile yetişkinler için normal başlangıç dozu 2 ila 3 dakikalık zaman aralıkları ile 400 mikrogramdır. İki veya üç dozdan sonra solunum fonksiyonunda bir gelişme olmazsa, bunun nedeni aşırı dozdan daha çok hastanın durumu ve yapısı ile ilgilidir. Çocuklar için başlangıç dozu, vücut ağırlığının her bir kilogramı için 5 ila 10 mikrogramdır. Gerektiğinde bu dozlar, 2 ila 3 dakika aralıklarla tekrarlanabilir.

Endikasyonlar

Akut ve kronik bronşitlerde, Solunum yollarının, akciğer ve plevranın öksürük ile birleşik bütün hastalıklarında, Akciğer tüberkülozunda, Soğuk algınlığında, Gribal enfeksiyonlarda Fenokodin Tablet kullanılır.

Farmakodinamik Özellikler

Fenokodin Tablet’in içerdiği Kodein etken maddesi, etki bakımından Morfin’den büyük fark gösterir. Narkoz etkisi hafiftir. Solunum üzerinde Morfin’in dörtte biri kadar etki yapar. Pupillalarda miyozis, kabızlık ve bulantı oluşturur. 

Farmakokinetik Özellikler

Oral yolla alınan Kodein vücutta dağıldıktan sonra %80’i değişmeden idrar ile dışarı atılır. Kodein’in esas etkisi öksürük refleksine olan özel etkisidir ki; Fenokodin Tablet de bu amaç ile kullanılmaktadır. Öksürük refleksine etki yapan dozu 20 mg’dır; bu miktar doz, solunum merkezi üzerine belirgin bir etki yapmaz. İkinci etken madde olan Dionin’in etkisi Morfin ile Kodein arasındadır; daha çok Kodein’e yakın bir etki gösterir. Dahilen alınan doz Kodein gibidir; bunun da %80’i değişmeden idrar ile dışarı atılır.

Farmasötik Şekli

Tablet

Formülü

Her bir tablette; Kodein 20 mg Dionin 10 mg

İlaç Etkileşmeleri

Monoamin Oksidaz sınıfından olan ve depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlarla etkileşim ve geçimsizlik yaptığından bu ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır. SGOT/SGPT, Glikoz, Amilaz/Lipaz testleri üzerinde yükseltici ve hatalı etki yapabilir.

Kontraendikasyonlar

Psikonörotik, psikopatik ve duygusal yönden dengesiz olan hastalarda Fenokodin Tablet kullanılmasından çekinilmelidir. Çünkü bu tür hastalar üzerinde alışkanlık tehlikesi daha büyüktür. Monoamin Oksidaz inhibitörü olan ilaçlarda ve depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlarla birlikte Fenokodin Tablet verilmemelidir. Çünkü hiperlerma, solunum yetersizliği, konvulsiyon serebral ödem ve dengesiz kan basıncı ile koma meydana gelebilmektedir.

Kullanım Şekli Ve Dozu

Tabletler tercihen, yemeklerden sonra bir miktar su ile alınmalıdır. Doktor tarafından başka şekilde tavsiye edilmediği takdirde: Yetişkinlerde : Günde 3 ila 4 kez birer tablet Çocuklarda : Yetişkinlere verilen dozun yarısı Tedavi Süresi : En fazla iki gündür Maksimal Doz : Günde en fazla 4 tablet

Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri

Saklama Koşulları

Işıktan koruyunuz. Çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız.

Ticari Sunum Şekli Ve Ambalaj İçeriği

Normal Ambalaj : 20 tablet blisterde, karton kutuda Klinik Ambalaj : 500 tablet blisterde, karton kutuda

Uyarılar/Önlemler

KODEİN VE DİONİN BAĞIMLILIK YAPABİLİR. YÜKSEK DOZDA VE UZUN SÜRE KULLANMAYINIZ! Hassasiyeti olanlarda, hamilelerde, süt veren annelerde, solunum darlığı olanlarda, enfarktüs gibi ileri kalp rahatsızlıklarında, safra yolları koliği olanlarda ve kronik kabızlıktan muzdarip olanlarda kullanılmamalıdır. Alkol ve depresan ilaçlarla birlikte almaktan sakınılmalıdır. Monoamin Oksidaz İnhibitörü ilaç alanlar bu ilacı bıraktıktan ancak iki hafta sonra Fenokodin Tablet kullanabilirler.

Yan Etkileri / Advers Etkiler

Duygusal yönden dengesiz olan kişilerde alışkanlık meydana getirebilmektedir. Kabızlık, kusma ve bulantı yapabilir. BEKLENMEYEN BİR ETKİ GÖRÜLDÜĞÜNDE DOKTORUNUZA BAŞVURUNUZ.
(Visited 24 times, 2 visits today)
İçerik faydalı oldu mu?
EvetHayır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Close Search Window